Aktualności

UE pomoże odnowić zabytki Wyszkowa

2017.11.15 14:45 , aktualizacja: 2017.11.15 15:54

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Troje samorządowców podpisuje umowy Moment podpisania umowy,...
  • Troje samorządowców z dużą planszą, na niej kwota dofinasowania Członek zarządu Elżbieta...
  • Troje samorządowców, burmistrz trzyma teczkę z logo województwa mazowieckiego Na zabytki Wyszkowa...

Gmina Wyszków dostanie blisko 480 tys. zł unijnego wsparcia. Środki te zapewnią poprawę stanu technicznego oraz wzrost atrakcyjności zabytków Wyszkowa: Parku im. Karola Ferdynanda Wazy oraz Obelisku Wazów.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Ligą Morską i Rzeczną Oddział w Wyszkowie oraz parafią rzymsko-katolicką pw. św. Idziego w Wyszkowie. Umowę podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

 

Ścieżka przybliży historię

W parku Wazów powstanie ścieżka edukacyjno-informacyjna, biegnąca od parku przez bulwar im. K. Deptuły do kościoła pw. św. Idziego. Wiąże się to z przebudową chodnika, zakupem koszy na śmieci, ławek oraz tablic informacyjno-edukacyjnych.

 

Troska o zbytki jest wyrazem pamięci o historii. Dzięki wygospodarowanym środkom zabytki nie tylko zyskają nowy blask, ale staną się częścią ścieżki edukacyjnej. To dobry sposób na przybliżenie historii mieszkańcom i turystom – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Każdy mieszkaniec Wyszkowa będzie mógł się cieszyć spacerami w odnowionym parku im. Karola Ferdynanda Wazy. Ten projekt to nie tylko troska o zabytki, ale też o przyjazną przestrzeń miasta – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Dłuższe zwiedzanie parku

Dwa pomniki przyrody będą podświetlone lampami i pojawią się na nich tabliczki informacyjne. Na terenie parku w dwóch punktach zaplanowana jest także wymiana oświetlenia na energooszczędne. Lepsza widoczność po zmroku umożliwi mieszkańcom wydłużenie czasu zwiedzania parku.

 

Projekt obejmuje też zakup i montaż w parku ławeczki Jerzego Różyckiego (matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania niemieckiej Enigmy) z odlewem postaci w brązie. Poza tym przeprowadzone będą prace konserwatorskie i renowacyjne przy Obelisku Wazów, jednym z najstarszych zachowanych w Polsce tego typu zabytków. Usunięte zostaną wtórne nawarstwienia, ustabilizowana konstrukcja, naprawione ubytki formy i zabezpieczone podłoże.

 

Liczba wyświetleń: 558

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.