Aktualności

Skansen jesienią malowany

2017.11.20 09:40 , aktualizacja: 2017.11.22 14:55

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członkowie komisji wybierają najlepsze prace, które są rozłożone na stole Członkowie komisji...
  • Na zakończenie uroczystości 36 laureatów pozowało do wspólnego zdjęcia Do wspólnego zdjęcia...
  • wspólna przejażdżka wozem - na zdjęciu są dwa wozy zaprzegnięte w konie Na koniec uroczystości na...

Jak wyglądała jesień na dawnej wsi? Jak najlepiej oddać prace polowe i gospodarskie związane z tym okresem? Jaką technikę najlepiej zastosować, by oddać atmosferę dawnej osady chłopskiej? Na takie pytanie odpowiedzieć sobie musieli uczestnicy zakończonej właśnie 6 edycji konkursu „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

 

Zdolni młodzi Mazowszanie

Do rywalizacji zaproszono uzdolnione dzieci i młodzież z Mazowsza w wieku od 10 do 16 lat. Mieli wykonać pracę plastyczną przedstawiającą krajobraz, który można podziwiać jesienią w sierpeckim skansenie. Do wyboru były cztery techniki plastyczne: rysunek kredkami lub pastelami, malowanka farbami, wyklejanka bądź kolaż. Łącznie do muzeum wpłynęło 527 dzieł (514 zgodnych z regulaminem i 13 niezgodnych) nadesłanych z 79 instytucji kulturalnych i placówek oświatowych. Oceniała je komisja konkursowa pod kątem zgodności z tematem, walorów artystycznych i estetycznych oraz trwałości. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, wybór nie należał więc do najłatwiejszych. W każdej kategorii technicznej i wiekowej przyznano po trzy nagrody, wyłaniając 36 laureatów. Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie www.mwmskansen.pl  i na facebookowym profilu Muzeum. Uroczystości wręczenia nagród towarzyszyła wystawa pokonkursowa nagrodzonych prac. Dla ich autorów przygotowano pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe: tablety, plecaki sportowe oraz sprzęt komputerowy.

 

Wypoczynek w skansenie

Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Na uczestników i ich najbliższych czekały przejażdżki konne wozem po terenie ekspozycji oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystaw w galerii rzeźby, powozowni, dworze szlacheckim i w izbach chłopskich na terenie muzealnej wsi. Goście z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się także opowieściom o życiu mieszkańców dawnej wsi.

Konkurs dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 9900 zł.

Liczba wyświetleń: 235

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.