Aktualności

Innowatorzy Mazowsza wybrani!

2017.11.22 10:20 , aktualizacja: 2017.11.28 10:07

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • zdjęcie grupowe W gronie tegorocznych...
  • laureatka z bukietem kwiatów obok stoi wicemarszałek ze statuetką Pierwsze miejsce przyznano...
  • moment wręczenia symbolicznego czeku Zwycięską firmą okazałą się...
  • laureatka z czekiem II nagrodę w kategorii...
  • Przedstawicielka firmy na scenie z czekiem i statuetką obok stoi Wiesław Raboszuk II nagrodę w kategorii...
  • laureat na scenie wraz z wicemarszałkiem, który wręczał statuetki dr Adam Piertuszka zajął...

Nowoczesne metody leczenia nowotworów, badania nad technologiami opartymi na OZE czy monitoring upraw rolnych dzięki specjalnej aplikacji internetowej to tylko wybrane projekty, które zwróciły uwagę kapituły tegorocznej edycji konkursu Innowator Mazowsza. Nagrody wręczył zwycięzcom wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Od pierwszej edycji konkurs Innowator Mazowsza cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku wpłynęło 30 zgłoszeń, z czego 11 w kategorii Młoda Innowacyjna Firma i 19 w kategorii – Innowacyjny Młody Naukowiec. Spośród nich wybrano w sumie sześciu laureatów i przyznano pięć wyróżnień.

 

– Inicjując ten konkurs, chcieliśmy podkreślić, jak ważną rolę w rozwoju regionu odgrywają innowacje. Zależało nam, by docenić osoby, które na co dzień się nimi zajmują. Bardzo się cieszymy, że na Mazowszu jest tak wielu młodych naukowców, którzy poświęcają swój czas i energię na prowadzenie różnego rodzaju badań. Z efektów ich pracy możemy później korzystać w medycynie czy rozwoju przedsiębiorczości – wyjaśniał wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Kategoria Innowacyjny Młody Naukowiec

I miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymała dr Iga Wasiak za pracę „Nanocząstki polisacharydowe jako nośniki leków – otrzymywanie, separacja, właściwości fizykochemiczne i biologiczne”. II miejsce i 12,5 tys. zł przyznano dr Magdalenie Mazurek-Budzyńskiej za pracę „Poli(estro-węglany) i poliuretany otrzymywane z surowców odnawialnych – pochodnych kwasu węglowego”. Z kolei laureatem III miejsca i nagrody w wysokości 10 tys. zł został dr Rafał Adam Pietruszka za pracę „Otrzymywanie i charakteryzacja ogniw fotowoltaicznych zawierających cienkie warstwy oraz nanosłupki tlenku cynku”. Poza tym wyróżniono cztery osoby: Małgorzatę Bobrowicz („Wpływ inhibitorów deacetylaz histonów na regulację cząsteczki CD20 w komórkach nowotworowych”), dr. Pawła Dębskiego („The optimisation of quantitation assays. Optymalizacja ilościowych oznaczeń diagnostycznych”), dr. Roberta Markiewicza („Znakowanie wodne sygnałów fonicznych w dziedzinie częstotliwości”) oraz dr Małgorzatę Moczkowską („Zmiany kruchości mięsa wołowego w zależności od stopnia degradacji białek”).

 

Kategoria Młoda Innowacyjna Firma

Kapituła przyznała I nagrodę i 25 tys. zł spółce SatAgro za aplikację internetową SatAgro umożliwiającą wykorzystanie zdjęć satelitarnych w monitoringu upraw rolnych i rolnictwie precyzyjnym. II nagrodę (15 tys. zł) otrzymała spółka PelviFly za zdalną usługę rehabilitacji mięśni dna miednicy. Natomiast III nagrodę (10 tys. zł) otrzymała firma VERS Produkcja Sp. z o.o. za system rekuperacyjny dla autobusów miejskich oparty na technologii superkondensatorów. Zdobywcą wyróżnienia w tej kategorii jest firma uAvionics Technologies Sp. z o.o. za bezzałogowy system latający do inspekcji przemysłowych.

 

Partnerami tegorocznej edycji konkursu byli: Agencja Promocyjna INVENTOR Sp. z o.o., 4 CF Sp. z o.o., Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Fundacja JWP Masz Pomysł? Masz Patent. Masz Zysk!, Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi Dorota Rzążewska Sp. J, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Mazowiecki Inkubator Technologiczny Sp. z o.o., Orange Polska S. A., Polska Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz YouNick Mint Sp. z o. o.

 

O konkursie

Konkurs „Innowator Mazowsza” organizowany jest przez samorząd województwa od 2008 r. Jego założeniem jest promocja nowatorskich, powstających na Mazowszu, rozwiązań wykorzystywanych zarówno w biznesie, jak i nauce. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie. Pierwsza z nich, czyli Młoda Innowacyjna Firma skierowana jest do przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie Mazowsza nie dłużej niż 10 lat. Firmy te muszą wykazać się udokumentowanym, wprowadzonym w ciągu ostatnich 5 lat, innowacyjnym produktem, usługą lub technologią, wdrożoną w codziennej praktyce biznesowej. Z kolei druga – Innowacyjny Młody Naukowiec – skierowana jest do młodych naukowców (poniżej 35. roku życia), którzy w ciągu ostatnich 3 lat przygotowywali lub obronili pracę doktorską na jednej z mazowieckich uczelni. Ważne, aby praca zawierała innowacyjne rozwiązania nadające się do zastosowania w praktyce.

Liczba wyświetleń: 803

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.