Aktualności

Kłopoty z kręgosłupem – wyzwanie współczesności

2017.11.24 14:00 , aktualizacja: 2017.11.28 10:17

Autor: Paweł Walkiewicz, Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • o problemach Polaków z kręgosłupem mówił członek zarzadu Elżbieta Lanc, obok przy stole prezydialnym siedzi Janusz Sobolewski, zastępca dyrektora w Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej O współczesnych wyzwaniach...
  • Dorota Cianciara - konsultant Wojewódzki w obszarze zdrowia publicznego w województwie mazowieckim na tle prezentacji o promocji Dorota Cianciara,...
  • Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa Słowo do uczestników...
  • Uczestnicy Mazowieckiego Przeglądu Zdrowia Publicznego. Uczestnicy Mazowieckiego...

Samorząd Województwa Mazowieckiego zainicjował cykl konferencji poświęconych zdrowiu publicznemu. Pierwsza z nich odbyła się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania były choroby kręgosłupa.

 

Praktycznie każdy z nas doświadcza lub doświadczał w swoim życiu dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa. Jak pokazują badania, tego typu schorzenia to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Lekarze alarmują – jednym z głównych powodów bólów tej części ciała jest nieprawidłowa postawa w miejscu pracy.

 

– Problem dotyczy co najmniej 1,6 mln mieszkańców Mazowsza. Według badań około 30 proc. Polaków cierpi z powodu bólu pleców w odcinku lędźwiowym, blisko 20 proc. odczuwa dyskomfort w odcinku szyjnym

– zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Pierwszy Mazowiecki Przegląd Zdrowia Publicznego

Wydarzenie stało się okazją dla profesjonalistów z obszaru promocji zdrowia, fizjoterapii i medycyny oraz przedstawicieli różnych organizacji związanych z kreowaniem polityki zdrowotnej Mazowsza (jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Konfederacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej) do dyskusji o najistotniejszych problemach i wyzwaniach w obszarze zdrowia publicznego. Przedstawiono praktyczne rozwiązania dotyczące profilaktyki chorób kręgosłupa. Zwrócono szczególną uwagę na objęcie dzieci interwencją w omawianym obszarze. Jak podkreślili eksperci, im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym łatwiej można je skorygować.  

Współorganizatorem wydarzenia była Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

 

Najważniejsza jest profilaktyka

Z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego powstał „Regionalny program zdrowotny (RPZ) w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”. Dokument uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. RPZ podzielony jest na 2 części. Będą w nim mogły wziąć udział dzieci uczęszczające do klas I–VI szkół podstawowych województwa mazowieckiego. W ramach  modułu dotyczącego otyłości dla każdego uczestnika przewidziano, m.in.: ćwiczenia fizyczne, porady dietetyczne, badanie lekarskie/fizjoterapeutyczne. W obszarze chorób kręgosłupa beneficjent będzie mógł zaplanować działania obejmujące zabiegi fizykalne, masaże, kinezyterapię, terapię manualną, gimnastykę.

Podmioty realizujące program mogą uzyskać dofinansowane nawet do 93 proc. (80 proc. z Europejskiego Funduszu Spójności oraz 13 proc. z budżetu państwa). Budżet zadania wynosi 13 272 393,88  zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 12 grudnia br. Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 634

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.