Aktualności

Mazowiecka Akademia Dziedzictwa (wideo)

2017.11.28 08:05 , aktualizacja: 2017.11.28 12:17
Autor: Jacek Zieliński (Mazowiecki Instytut Kultury), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Historyk stoi przed ekranem kinowym na którym wyświetlane jest zdjęcie katedry w Łomży Fragment pierwszego wykładu...

Atrakcyjne zabytki Mazowsza i bogactwo kultury to nie tylko Warszawa i Żelazowa Wola. Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na nowy cykl, który u nas można śledzić dzięki transmisji internetowej.

 

Nowy projekt pragnie dowieść jak silną i piękną tożsamość historyczno-kulturową ma Mazowsze. Pomysłodawcy Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa budują ją za pomocą nowoczesnych środków komunikacji – portalu społecznościowego Facebook i w serwisie internetowym wideo You Tube.

 

Dzięki wykładom, prowadzonym przez wybitnych historyków, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Ile osób zdaje sobie sprawę, że na Mazowszu istnieją odrębne style architektoniczne, np. styl pułtuski? Albo że w niewielkich miejscowościach znajdują się zabytki architektury i dzieła sztuki, stworzone przez znanych artystów włoskich i flamandzkich?

 

Nasze wykłady są transmitowane na żywo, choć odbywają się w konkretnym miejscu i przed żywą publicznością – mówi Beata Polaczyńska, dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. – Pierwszy etap Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa będzie trwał przez 2 lata. W tym okresie powstanie internetowa antologia mazowieckiej tożsamości, suma wiedzy o niepowtarzalnym bogactwie kulturowym regionu. Myślimy też o wydawnictwach, papierowych lub elektronicznych, systematyzujących zgromadzoną wiedzę.

 

Projekt wystartował w listopadzie 2017 r. i składają się nań wykłady poświęcone niepowtarzalnemu dziedzictwu regionu oraz wycieczki do omawianych miejsc. Publicznością, która zasiada bezpośrednio przed wykładowcami i jeździ z nimi na wycieczki do omawianych miejsc, są słuchacze Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zaprasza do wysłuchania wykładu „Klasycyzm stanisławowski i kongresowy. Odmieniony pejzaż Mazowsza”, który poprowadził prof. Andrzej Pieńkos. Poniżej zapis transmisji, którą pokazywaliśmy na żywo 28 listopada.

 

 

Liczba wyświetleń: 375

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.