Aktualności

Wisła zainspirowała mazowieckich uczniów

2017.11.29 15:35 , aktualizacja: 2017.11.30 15:06

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • kilka konkursowych prac Prace konkursowe (fot....
  • dzieci biorące udział w konkursie z wicemarszałek Janiną Ewą Orzełowską Wspólna pamiątkowa...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wręcza nagrodę młodemu laureatowi konkursu Wicemarszałek Janina Ewa...
  • praca ucznia przedstzwiająca walory rzeki Wisły Malownicza Wisła oczami...

Wisła to najważniejsza rzeka dla Mazowsza. Obchodzony właśnie Rok Rzeki Wisły pozwala dostrzec jej walory turystyczne, przyrodnicze, ale też ekonomiczne.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego włączył się w ogólnopolskie obchody, upamiętniające pierwszy wolny flis na Wiśle i rozkwit żeglugi wiślanej, który przyczynił się do rozwoju ówczesnej Rzeczypospolitej. Zorganizowaliśmy konkurs „Wisła inspiruje – dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa mazowieckiego.

 

Zależało nam na tym, by zainteresować uczniów otaczającą przyrodą i zwrócić ich uwagę na problemy ekologiczne. Cieszę się, że mogliśmy zobaczyć Wisłę i jej otoczenie oczami młodych Mazowszan

– podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Nadwiślańskie krajobrazy

Nadesłane prace nawiązywały do walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych rzeki oraz obszarów leżących w jej bezpośrednim otoczeniu. Promowały także wśród młodzieży dobre praktyki i zachowania proekologiczne.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów I, II, III miejsca w każdej grupie wiekowej oraz przyznała po 3 wyróżnienia w każdej z 3 kategorii. Nagrody trafiły również do opiekunów i szkół, z których wywodzą się zwycięzcy. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik – miejsca, w którym odbyła się tegoroczna gala konkursowa.

 

Organizowane przez urząd marszałkowski konkursy ekologiczne to już niemal tradycja. Cieszą się coraz większą popularnością wśród uczniów z regionu. W tym roku do rywalizacji w nich przystąpiło ponad 600 uczniów ze 107 mazowieckich szkół.

 

Organizacja cyklicznego konkursu o tematyce ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego dofinansowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 27 057,94 zł.

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 235

Liczba wyświetleń: 534

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.