Aktualności

Inwestycje w Państwowym Muzeum Archeologicznym

2017.11.30 14:35 , aktualizacja: 2017.12.01 08:44

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Arsenał Warszawski (fot....
infografika przedstawia bydynek Arsenału Warszawskiego Siedziba Państwowego Muzeum...

Placówkę czeka modernizacja północnego i wschodniego skrzydła Arsenału Warszawskiego. Do rozdysponowania jest 30 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Ogrom możliwości

Państwowe Muzeum Archeologiczne czeka wiele pracy, ale dzięki projektowi placówka będzie nowoczesna i przestrzenna.

 

 – To duże wsparcie dla instytucji, ale przede wszystkim wielka szansa. Chcemy też, aby obecnie niewykorzystany, piękny dziedziniec arsenału został udostępniony odwiedzającym

 – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.


Jakie prace?

Inwestycja obejmie powiększenie sal wystawowych w skrzydle północnym arsenału, a także adaptację poddasza na potrzeby pracowni dydaktycznych. Zaplanowano przystosowanie parteru skrzydła wschodniego na potrzeby biblioteki i magazynu książek, wyposażenie sal: odczytowej, dydaktycznych, wystaw czasowych, a także czytelni. Zrewitalizowany będzie także dziedziniec. W całym budynku prowadzone będą prace sanitarne, elektryczne i teletechniczne.

 

 – Projekt zakłada modernizację dwóch skrzydeł Arsenału Warszawskiego (siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego od 1958 r.). Sale wystawowe w części północnej pozostaną bez zmian, natomiast w skrzydle wschodnim, na parterze, usytuowana będzie ogromna, licząca ponad 70 tys. tomów biblioteka oraz pracownia działu inwentaryzacji i dokumentacji. Dzięki przeniesieniu biblioteki ze skrzydła północnego do wschodniego, zyskamy dodatkowe 400 metrów. Pozwoli to na usytuowanie na pierwszym piętrze skrzydła północnego zmodernizowanej, stałej wystawy „Pradzieje Ziem Polskich”. Będzie ona nowocześniejsza, wyposażona w multimedia. Sądzę, że znajdzie się w niej ponad 3 tys. zabytków

– zaznaczył dyrektor muzeum Wojciech Brzeziński.

Liczba wyświetleń: 408

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.