Aktualności
Świetlice internetowe tętnią życiem
2017.12.19 10:25 , aktualizacja: 2017.12.19 15:32
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Lokalne Centra Kompetencji...
- Liczba Lokalnych Centrów...
- Liczba użytkowników
- Lokalne Centra Kompetencji...
Pełną parą działa już sieć 174 świetlic internetowych na Mazowszu. Lokalne Centra Kompetencji (LCK) na dobre wpisały się w krajobraz województwa. Mieszkańcy Mazowsza otrzymują w nich informatyczne wsparcie np. w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług. Świetlice odwiedziło już ponad 150 tys. osób!
Czym są świetlice?
Placówki dysponują bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu. Są wyposażone m.in. w nowoczesny sprzęt komputerowy, kserokopiarkę, drukarkę 3D, projektor czy aparat fotograficzny.
– Świetlice są jednym z tych miejsc, w którym drobnymi krokami każdy próbuje zaprzyjaźnić się z komputerem a jednocześnie nie zrazić do niewiadomego zauważa burmistrz gminy Somianka Andrzej Żołyński.
W każdej ze świetlic jest sześć stanowisk komputerowych – pięć dla użytkowników i jedno dla pracownika obsługi. Jego zadaniem jest m.in. wspieranie mieszkańców w pisaniu CV i wypełnianiu druków urzędowych. Lokalne Centra Kompetencji stały się również miejscem nauki i pracy. Korzystają z nich dzieci, przygotowując się do lekcji, ale też bezrobotni, szukający ofert pracy w sieci. W świetlicach organizowane są również szkolenia i kursy, które pomagają zdobywać nowe umiejętności i kompetencje.
– Dzięki projektowi M@zowszanie w świetlicy spotykają się zarówno młodsi, jak i starsi. Korzystają z Internetu, drukują dokumenty, rozmawiają i wymieniają doświadczenia. To naprawdę miejsce integrujące lokalną społeczność – mówi wójt gminy Skórzec Stanisław Kaliński.
Skąd pieniądze?
Budowa sieci Lokalnych Centrów Kompetencji na Mazowszu wraz z portalem www.mazowszanie.eu jest częścią projektu „M@zowszanie”. Koszt wyposażenia jednej świetlicy wyniósł około 50 tys. zł. Budżet całego projektu przekroczył 21 mln zł. Projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza, został w 85 proc. sfinansowany przez Unię Europejską. 14 proc. kosztów kwalifikowanych pokryły środki z budżetu państwa, a pozostały 1 proc. i koszty niekwalifikowane – samorząd województwa.
– LCK to wspaniała alternatywa i szansa dla naszych mieszkańców, którzy przez Internet szukają pracy, ważnych dla siebie informacji lub efektywnie spędzają wolny czas – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beata Szczepankowska.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że na Mazowszu utrudniony dostęp do Internetu ma aż 1,1 mln osób. To blisko 1/5 mieszkańców województwa. Świetlice internetowe są szansą na poprawę warunków życia i pracy na terenach wiejskich i w małych miastach.
Liczba wyświetleń: 446
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.