Aktualności

Radomskie sięga po środki z UE

2017.12.20 14:25 , aktualizacja: 2017.12.21 14:32
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Beneficjenci trzymają symboliczne czeki Członek zarządu Rafał...
Podpisanie umowy Od lewej" prezydent Radomia...

Radomski Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy stawia na innowacje. Już niedługo dzięki dofinansowaniu z UE powstaną tu Ośrodek Inteligentnych Specjalizacji w zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego, a także Centrum Prototypowania. Z kolei w Białobrzegach zmodernizowany zostanie budynek Zakładu Opieki Zdrowotnej.

 

Umowy w tej sprawie podpisali członek zarządu Rafał Rajkowski oraz beneficjenci.

Ośrodek inteligentnych specjalizacji

Nowy ośrodek będzie miejscem badań i testowania innowacyjnych technologii w obszarze mechatroniki, optomechatroniki, zaawansowanych technologii plazmowych, odnawialnych źródeł energii dla budownictwa pasywnego, bezpieczeństwa technicznego i ochrony środowiska. Przyczyni się  do zacieśniania współpracy między sektorem naukowym i biznesowym. Z zaplecza badawczego skorzystają nie tylko naukowcy z instytutu, ale też przedsiębiorcy, którzy będą realizować własne prace badawczo-rozwojowe.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie laboratorium przemysłowe do przeprowadzania eksperymentów i testów w obszarze optomechatroniki. Zaplanowano również rozwój infrastruktury technologicznej  z obszaru technologii plazmowych. Fundusze pomogą w zapewnieniu specjalistycznego sprzętu   do centrum badań OZE dla budownictwa pasywnego, czyli charakteryzującego się wysoką oszczędnością energii. Centrum będzie również wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw działających głównie w branży wentylacyjnej i grzewczej. Ponadto Instytut zainwestuje środki z programu regionalnego w zaplecze badawcze do tworzenia zaawansowanych technologii dla wspomagania bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego, zwłaszcza w zakresie oczyszczania i redukcji zużycia wody. Ze wsparcia skorzystają firmy działające w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym, jak i produkcyjnym. Projekt wart jest ponad 58 mln zł, a dofinansowanie wyniesie przeszło 40 mln zł.

 

Centrum prototypowania ITeE-PIB

Instytut utworzy również nowoczesne centrum prototypowania. Powstanie ono na bazie zakładu doświadczalnego i będzie miejscem tworzenia innowacyjnych produktów, głównie z branży metalowej i mechatronicznej. Ułatwi też opracowywanie nowoczesnych rozwiązań i prototypów. Będzie to wsparcie dla przedsiębiorców w szybkim tworzeniu innowacji, co jest szczególnie istotne dla budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. W planach jest też utworzenie specjalistycznego zaplecza badawczego w obszarze zaawansowanych technologii do precyzyjnej obróbki elementów maszyn czy kontrolno-pomiarowych. Takie zaplecze znajdzie zastosowanie w procesie kontroli jakości elementów maszyn wymagających bardzo dużej dokładności. Zarząd przyznał temu projektowi przeszło 10,5 mln zł wsparcia, a całość będzie kosztowała ponad 16 mln zł.

 

Ogromny potencjał

Podpisując umowy, członek zarządu Rafał Rajkowski podkreślił znaczenie inwestycji w nowoczesne technologie i innowacyjność.

W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają wszelkie inicjatywy promujące ścisłą współpracę świata nauki i biznesu. Taki model kooperacji oraz sieć powiązań są niezwykle cenne i potrzebne, bowiem zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają wdrażanie rezultatów prac badawczych do technologii przemysłowych, umożliwiają pełne wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego konkretnego regionu w praktyce. Cieszę się, że tak ważna, zakrojona na szeroką skalę, inwestycja mogła powstać właśnie w sercu Mazowsza, w moim rodzinnym subregionie, i otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych.

 

Modernizacja ZOZ-u

Dofinansowanie w wysokości przeszło 1,7 mln zł otrzymała także inwestycja w Białobrzegach. Będzie to kompleksowa termomodernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Prace remontowo-budowlane obejmą m.in. na dociepleniu ścian, izolację fundamentów, wymianę więźby i poszycia dachowego, instalacji elektrycznej i c.o. i okien. Inwestor kupi i zamontuje odnawialne źródła energii, tj. instalacje fotowoltaiczne, solarne oraz pompy ciepła. Wszystkie prace pochłoną 3 mln zł.

 

Liczba wyświetleń: 377

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.