Aktualności

Wyjątkowy jubileusz

2018.01.08 13:00 , aktualizacja: 2018.01.08 13:11
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Msza odbyła się w radomskiej katedrze msza święta z okazji...
Henryk Tomasik sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1993 r. Biskup Henryk Tomasik...

W sobotę w radomskiej katedrze odbyła się uroczysta msza święta z okazji 25-lecia przyjęcia sakry biskupiej przez księdza Henryka Tomasika.

 

W Eucharystii uczestniczyło około 150 księży, w tym 21 arcybiskupów i biskupów. We mszy wzięli udział również posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym członek zarządu Rafał Rajkowski. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Miasta Radomia pod dyrekcją ks. Wojciecha Szarego.

 

Człowiek legenda

Biskup radomski Henryk Tomasik sakrę biskupią otrzymał z rąk świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra 6 stycznia 1993 r. Przez 17 lat sprawował funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Decyzją papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. bp Henryk Tomasik mianowano go biskupem radomskim.

– Ksiądz biskup Henryk Tomasik jest dla naszego miasta postacią niezwykłą. Odkąd prowadzi diecezję radomską zjednoczył mieszkańców, nauczył, czym jest dialog i jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi. Wszystkie dzisiejsze odznaczenia oraz piękne słowa skierowane dobiskupa są jak najbardziej zasłużone. Serdecznie gratuluję tak pięknego jubileuszu.  Życzę księdzu biskupowi zdrowia i wytrwałości, aby przez kolejne lata mógł dzielić się swoją dobrocią i miłością z mieszkańcami diecezji radomskiej – powiedział podczas uroczystości członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Odznaczenia

Własnoręcznie podpisany i opatrzony pieczęcią Rybaka telegram do biskupa Henryka Tomasika skierował papież Franciszek.

– Z kapłanami i wiernymi świeckimi połączyłeś się serdecznymi więzami przyjaźni, a nawet twoja radość w Panu i łagodność znane są wielu ludziom. Nie możemy pominąć twojej stałej troski o wypraszane od Pana modlitwami, a potem należycie pielęgnowane powołania. Pastoralnej troski o nauczanie katechezy, ochronę rodziny, wreszcie o wychowanie młodzieży –  napisał do jubilata Ojciec Święty.

Biskup Tomasik został również uhonorowany najwyższym odznaczeniem władz samorządowych Radomia „Bene Merenti Civitas Radomiensis” (Dobrze Zasłużonemu – Mieszkańcy Radomia).

Liczba wyświetleń: 407

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.