Aktualności
Oddali hołd powstańcom
2018.01.23 10:05 , aktualizacja: 2018.01.25 08:25
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy powiatu węgrowskiego pamiętali o tych, którzy odpowiedzieli na zryw wolnościowy. Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem ks. gen. Stanisława Brzóski. Podczas uroczystości złożono kwiaty i wspomniano powstańców. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy i okolicznościowych przemówień.
Pod pomnikiem
Pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski w Starym Dworze (gm. Wierzbno) odsłonięto w ubiegłym roku – 23 maja (w rocznicę egzekucji ostatniego dowódcy powstania, której dokonano w Sokołowie Podlaskim). Tegoroczne uroczystości w tym miejscu rozpoczęła wspólna modlitwa i złożenie kwiatów. Następnie zebrani udali się do siedziby starostwa powiatowego, by uczestniczyć w konferencji naukowej „Powstanie styczniowe na Mazowszu i Podlasiu”, której towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Siedlcach.
– Składane kwiaty to symboliczny wyraz pamięci i wdzięczności za ofiarę złożoną przez powstańców, za ich działania i niezłomność ducha. Mimo braku powodzenia, pragnienie niepodległości pozostało niewzruszone w narodzie. Dzisiaj, gdy możemy cieszyć się wolnością, powinniśmy pamiętać, że jest to wynik poświęcenia wielu pokoleń rodaków – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska
Historycznie-naukowo
Piotr Wyżyk uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie odczytał wzruszający wiesz porucznika Wacława Zachoszcza „Huknęły strzały...Bohaterskim cieniom ks. Brzóski”. Wygłoszono także kilka referatów. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Rafał Dmowski, który przedstawił „Ziemię węgrowską jako teren działań zbrojnych podczas powstania styczniowego”, dr Grzegorz Welik przybliżył postać „Władysława Rawicza – naczelnika cywilnego województwa podlaskiego”, Artur Rogalski powiedział „Kilka słów o wpisach związanych z 1863 rokiem w aktach metrykalnych Archiwum Państwowego w Siedlcach”. Temat, którym zajął się Andrzej Kruszewski brzmiał „Węgrowskie Termopile w literaturze”, natomiast Bogusław Niemirka poświęcił swój wykład „Księdzu generałowi Stanisławowi Brzósce i szarży kosynierów w bitwie pod Węgrowem”.
W uroczystość uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, którzy wystąpili w strojach z epoki z repliką sztandaru z czasu powstania styczniowego oraz klasy mundurowe II Liceum Ogólnokształcącego ZSP w Węgrowie.
Liczba wyświetleń: 454
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.