Aktualności

Czy znasz swój region?

2018.01.31 15:25 , aktualizacja: 2018.02.01 08:29

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • krajobraz Mazowsza, jezioro zimą źródło: pixabay.com
  • członek zarządu Rafał Rajkowski w pozycji stojącej wygłasza krótkie przemówienie do uczestników spotkania w Radomiu Do skorzystania ze...
  • Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji, siedzą na sali w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filia w Radomiu Eksperci, dyrektorzy szkół,...
  • Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w UMWM, prowadząca spotkanie O budowaniu tożsamości...

W jaki sposób kształtować w najmłodszych mieszkańcach Mazowsza poczucie wspólnoty? – o tym dyskutowali eksperci, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych oraz przedstawiciele samorządów. Była to pierwsza z cyklu konferencji podsumowujących projekt „Lekcje o Mazowszu”. Kolejne odbędą się w najbliższych dniach w Siedlcach, Płocku, Warszawie, Ciechanowie i Ostrołęce.

 

Mazowsze – region z potencjałem

Projekt wprowadzenia lekcji regionalizmu w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów wszystkich typów szkół powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Konkurs na scenariusz lekcji o Mazowszu, organizowany wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli,  to kolejny etap działań w ramach budowania więzi regionalnych i lokalnych oraz poczucia przynależności do regionu, szczególnie wśród młodych Mazowszan.

 

Baza inspiracji

Nauczyciele z Mazowsza mają wiele ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić szkolne lekcje o Mazowszu. Powstały ciekawe, gotowe scenariusze, które są owocem pierwszej edycji konkursu.

„Z daleka od serca, czyli podróż po zakątach Mazowsza”, „Jak zaplanować wirtualne i realne wycieczki po Mazowszu”, „Wybitni Mazowszanie”,  „Zapomniani… zasłużeni dla Mazowsza”, „Logopedyczna pyza szuka głoski [š] na Mazowszu”  – to niektóre z tematów zwycięskich prac. Zostały one zebrane w publikacji pt. „Lekcje o Mazowszu – scenariusze zajęć edukacyjnych”.

 

Poznaj 19 najlepszych scenariuszy „Lekcji o Mazowszu”

 

– Województwo mazowieckie to wspaniały region. Można go poznawać na wiele sposobów – historycznie, turystycznie, jako źródło zwyczajów i tradycji, ale też unikatowych smaków kulinarnych. Warto pokazać młodzieży ile ciekawostek można znaleźć na Mazowszu. Powstałe scenariusze to znakomita baza do prowadzenia interesujących zajęć o naszym regionie. Warto czerpać z nich inspiracje – podkreślił członek zarządy Rafał Rajkowski.

 

– Każdy region ma swoją specyficzną kulturę, kształtowaną przez pokolenia. Ważne jest przekazanie młodzieży wiedzy o regionie, jego tradycji, historii i walorach turystyczno-kulturowych. To buduje tożsamość regionalną, kształtuje też pozytywne postawy wobec swojej małej ojczyzny – zaznaczyła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w UMWM.

 

Czym jest Twoja ziemia, region, mała ojczyzna? – inspiracje edukacyjne w tym obszarze zaprezentowała w eksperckim wykładzie „Twoje i Moje Mazowsze” dr hab. Joanna Angiel z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Mówiła m.in. o wartości miejsca, w którym żyjemy, jego dziedzictwie, symbolach i postawach wobec naszych małych ojczyzn.

 

Trwa druga edycja konkursu

Tematem inspirującym jest 100‑lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusze można przesyłać do 28 lutego br. Prace powinny być uniwersalne, tak aby można było z nich skorzystać nie tylko w roku jubileuszowym, ale i w latach kolejnych.  

Liczba wyświetleń: 630

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.