Aktualności

I Konwent Marszałków w Opolu

2018.02.01 15:10 , aktualizacja: 2018.02.01 16:04

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W tle banner z logo Konwentu Marszałków Laska Marszałkowska –...
  • W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele wszystkich 16 województw Uczestnicy konwentu podczas...
  • Obok wicemarsałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa Wicemarszałek Janina Ewa...

Polityka spójności, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, modernizacja linii kolejowych i wsparcie odnowy wsi – to tematy, które zdominowały obrady Konwentu Marszałków Województw RP. W Opolu, województwo mazowieckie reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

O czym dyskutowano?

Omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że oprócz inwestycji w infrastrukturę niezbędne są działania dydaktyczne. Rozmawiano o modernizacji linii kolejowych, ich realizacji i kosztach projektów.

Minister Jerzy Kwieciński poinformował marszałków, jak wygląda stan debaty na temat polityki spójności po roku 2020 r. Podkreślił, że w dyskusjach z Komisją Europejską często pojawia się temat jej znaczącego wpływu na jakość życia obywateli, niwelowania negatywnych skutków globalizacji, zwiększania skuteczności oraz uproszczenia systemu jej wdrażania. W dyskusjach o Wspólnej Polityce Rolnej podkreśla się, że jest ona zbyt istotna dla gospodarki, by pozwolić na jej znaczące cięcia.

 

Wspólne stanowiska

Dotyczyły one, m.in: ujednolicenia przepisów związanych z przejmowania nieruchomości wydzielonych pod drogi publiczne, realizacji inwestycji na liniach kolejowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wdrażania reformy gospodarki wodnej w Polsce, konieczności zwolnieni z opłat lub obniżenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. Przyjęto również wspólne stanowisko z obszaru opodatkowania podatkiem VAT dotacji przekazywanych beneficjatom na realizacją projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

 – Wspólne stanowiska Konwentu Marszałków RP są owocem dialogu i stanowią wyraźny głos w dyskusji o potrzebach i problemach samorządów województw. Spotkania samorządowców to też doskonały moment na wymianę doświadczeń i tzw. dobrych praktyk, związanych z wykonywanymi zadaniami – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Liczba wyświetleń: 382

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.