Aktualności

Walcząc ze smogiem

2018.02.02 15:00 , aktualizacja: 2018.02.06 12:08

Autor: Urszula Sabak-Gąska, Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

chmury smogowe Smog, źródło: pixabay.com
marszałek Adam Struzik przemawia na konferencji Marszałek Adam Struzik...

Czy wiesz, co robić, by się nie truć i nie dokładać środowisku smogu? Jakie piece powinny być stosowane, jakie paliwa są dozwolone? Warto wiedzieć, jak możemy poprawić jakość powietrza na Mazowszu, a tym samym zadbać o zdrowie.

 

Jak uświadamiać ludziom, na co są narażeni?

Brak wiedzy dotyczącej wpływu zanieczyszczeń powietrza na zachorowalność doprowadza do tego, że niechętnie podejmowane są działania przyczyniające się do realizacji założeń programów ochrony powietrza. Świadomość, jak duży wpływ ma zdrowie i jakość życia każdego z nas ma jakość wdychanego przez nas powietrza, ma tu kluczowe znaczenie.

 

Edukacja – najważniejsza

Urząd marszałkowski organizuje na Mazowszu cykl skierowanych do samorządowców spotkań informacyjnych. Ich główną ideą jest omówienie najważniejszych założeń uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Dokument został przyjęty przez Sejmik Województwa Mazowieckiego 24 października br.

 – Bez odpowiedniej edukacji, przygotowania społeczeństwa nawet najlepsze przepisy prawne, czy to krajowe, czy miejscowe, nie będą miały odpowiedniego przełożenia na poprawę jakości powietrza. Dlatego ważne jest, aby uchwale towarzyszyła szeroko pojęta kampania informacyjna, która pogłębi świadomość mieszkańców Mazowsza – podkreślił marszałek Adam Struzik.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku w trzecim już spotkaniu poświęconym tematyce jakości powietrza uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych z subregionu płockiego oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wielokrotnie podkreślano, że stosowanie się do przepisów ujętych w programach ochrony powietrza będzie wyrazem troski o nasze zdrowie i wczesną profilaktykę. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się m.in. z zasadami dofinansowania wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, użytkowanych w szczególności w indywidualnych gospodarstwach domowych.

 

Dotychczasowe spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z najczęściej zadawanych pytań powstanie informator, który będzie opublikowany na stronie samorządu województwa www.mazovia.pl .

Liczba wyświetleń: 586

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.