Aktualności
Pamięć miasta
2018.02.05 14:15 , aktualizacja: 2018.02.05 15:48
Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Dla mieszkańców Węgrowa bitwa, którą stoczono 3 lutego 1863 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Nie tylko ze względu na rozmiary militarne tego starcia, ale przede wszystkim z uwagi na jego wydźwięk w Europie.
– W przeszłości często pomijana przy pierwszych opisach powstania styczniowego, jest obecnie jedną z bardziej znanych w polskiej historiografii wojskowej. Naród istnieje, jeżeli pamięta swoją historię. Węgrów i powiat węgrowski w szczególny sposób dbają o pamięć i miejsce pochówku bohaterów – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Polskie Termopile
Bitwa zapisała się jako polskie Termopile w historii powstania styczniowego z uwagi na postawę kosynierów, którzy wobec braku szans na ocalenie Węgrowa, bohatersko zatrzymali ofensywę wojsk carskich i umożliwili opuszczenie miasta oddziałom powstańczym. O heroizmie walczących pisali wybitni poeci polscy, m.in. Maria Konopnicka. „(…) Obcy piewca cześć oddając, takiej męstwa sile, nazwał bitwę pod Węgrowem, Polskie Termopile”.
Pomnik – wzniesiony przez pamięć
W zachowanej Księdze Zmarłych Parafii Wniebowzięcia NMP w Węgrowie proboszcz ks. Ignacy Jemielitty, 5 lutego 1863 r. zapisał: „Między godzinami dziewiątą i jedenastą z rana w starciu się Wojsk Cesarsko-Rosyjskich z powstańcami Polskimi, z tych ostatnich na polach węgrowskich poza gościńcem siedleckim prosto na południe od kościoła farnego umarło sześćdziesiąt sześć mężczyzn nieznajomych różnego wieku i stanu z sąsiednich parafijów pochodzących, ranami strzałów i kłócia przez wojsko okryci. (…) przy obrzędzie religijnym pogrzebowym na miejscu śmierci dopełnionym, akt ten (…) został podpisany”.
Po bitwie, 66 zabitych powstańców pochowano we wspólnej mogile przy gościńcu siedleckim. Z inicjatywy mieszkańców Węgrowa i okolicznych wsi na mogile powstańczej ustawiono ogromny głaz narzutowy. Prace kamieniarskie wykonał warsztat warszawski Bolesława Sypniewskiego, który na pomniku wykuł inskrypcję – wiersz autorstwa Witolda Roguskiego: „Na prochach waszych z pól polskich kamienia wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia. – BOHATEROM 1863 R.”.
Bohaterstwo węgrowian i innych powstańców podkreślano podczas uroczystych obchodów 155. rocznicy wydarzenia. Rozpoczęła je msza święta w Bazylice Mniejszej, odprawiona w intencji poległych. Po nabożeństwie delegacje udały się pod Pomnik Powstańców Styczniowych 1863 r. Członek zarządu Elżbieta Lanc złożyła kwiaty w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 478
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.