Aktualności

Inspiracje do lekcji o Mazowszu

2018.02.05 15:35 , aktualizacja: 2018.02.06 08:21

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • dwoje dzieci przy szkolnym biurku Lekcje o Mazowszu
  • przy mównicy stoi wicemarszałek Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Wiesław...
  • Licznie przybyli...

Za nami kolejne spotkanie podsumowujące projekt „Lekcje o Mazowszu”. Dziś o roli kształtowania tożsamości regionalnej rozmawiali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, eksperci, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych oraz przedstawiciele samorządów.

 

– Mazowsze to największy region w Polsce. Bardzo różnorodny pod względem gospodarczym, kulturowym, turystycznym. Chcielibyśmy, aby dzięki projektowi Mazowszanie poznali się wzajemnie, a  nauczyciele, którzy uczą w szkole mieli bazę do przekazywania wiedzy swoim uczniom – zaznaczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

O wyzwaniach edukacyjnych w kontekście kształtowania postaw patriotycznych mówił prof. Jerzy Nikitorowicz z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Rozmawiano także o wizerunku i promocji regionu. Spotkaniu towarzyszyła promocja przydatnej dla nauczycieli książki, która jest podsumowaniem ubiegłorocznego konkursu.

 

Jak młodym Mazowszanom przybliżać ich region?

Jesteśmy pewni, że inspiracji przy pisaniu scenariuszy nie zabraknie. Swoich sił w drugiej konkursie mogą spróbować nauczyciele różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, ale też osoby związane z oświatą i kulturą Mazowsza.

Dużą pomocą w przygotowywaniu scenariuszy może być książka „Mazowsze” dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, dr. hab. Michała Kuleszy, Krzysztofa Miki, prof. dr. hab. Wojciecha Morawskiego i dr. Huberta Wajsa. Publikacja została wydana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Warto także sięgnąć po Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny „Meritum” – nr 3/2017 „Gamifikacja w edukacji”.

 

O zasadach udziału w konkursie piszemy w informacji II edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu” –  zaproszenie do udziału.

 

Liczba wyświetleń: 416

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.