Aktualności

Aktywizuje i poszerza horyzonty

2018.02.12 10:25 , aktualizacja: 2018.02.13 15:39

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Przewodnicząca Bożena Pacholczak stoi obok przedstawicieli uniwersytetu, którzy trzymają dyplom Medal Pamiątkowy "Pro...
  • Pani przewodnicząca czyta list od pana marszałka Wiceprzewodnicząca Sejmiku...
  • wychowankowie uniwersytetu stoją pólkolem na scenie trzymając po liście gratulacyjnym Zwoleński Uniwersytet...

Zmienność świata, w którym żyjemy wymaga elastyczności i zdolności dostosowania się do nowych realiów, które umożliwią pełny dialog międzypokoleniowy. Dziś nie można nauczyć się „raz na całe życie”, najlepszą inwestycją współczesnego człowieka jest edukacja ustawiczna. Jednym ze sposobów na sprostanie wyzwaniom cywilizacji są uniwersytety trzeciego wieku.

 

UTW, poprzez swą działalność, włączają osoby dorosłe – po okresie aktywności zawodowej – w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Uniwersyteckie zajęcia są często okazją do zrealizowania marzeń z młodości, które dotychczas były trudne do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi czy życiem rodzinnym. Dzięki takiej aktywności, jak podkreślają seniorzy „czujemy się młodzi duchem, potrzebni, spełnieni i nie pozostajemy na uboczu”.

 

Medal dla zwoleńskiego uniwersytetu

Oferuje swoim słuchaczom seminaria, wykłady, kursy, szkolenia, warsztaty artystyczne oraz różne formy aktywności ruchowej – wycieczki, zajęcia rekreacyjne i rehabilitacyjne. Umożliwia seniorom  wszechstronny rozwój psychofizyczny, realizację życiowych pasji, poszerzanie wiedzy i zainteresowań z wielu dziedzin, a także stwarza szansę nawiązywania nowych przyjaźni. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom słuchaczy uniwersytet współpracuje owocnie z lokalnym samorządem, a także z różnymi instytucjami i organizacjami.

– Z satysfakcją obserwuję cenną aktywność społeczną mieszkańców Zwolenia ukierunkowaną
na integrację i podnoszenie jakości życia miejscowej społeczności, szczególnie seniorów i osób niepełnosprawnych. Najlepszym na nią dowodem jest prężnie działający już od 10 lat Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku – podkreślił marszałek Adam Struzik, w liście skierowanym do słuchaczy.

Doceniając dotychczasową prężną działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Zwoleniu, uhonorował inicjatywę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczyła wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak.

 

Miejski akcent

Długa i ciekawa historia miasta, jej bogate i wciąż żywe tradycje ludowe, bliskie związki z najwybitniejszym polskim poetą renesansu Janem Kochanowskim, walory krajobrazowe oraz dogodne położenie – na osi dróg krajowych Warszawa–Sandomierz i Radom–Lublin – sprawia, że Zwoleń jest miejscem wyjątkowym, atrakcyjnym i przyjaznym – mieszkańcom, turystom, przedsiębiorcom i inwestorom. Umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, dynamicznie się rozwija pod względem gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Stanowi ważny punkt na mapie Mazowsza. W tym roku obchodzi 593. rocznicę nadania praw miejskich.

 

Liczba wyświetleń: 185

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.