Aktualności

Czystsze powietrze i ocieplone budynki

2018.02.13 14:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

członek zarządu Elżbieta Lanc rozmawiają przy stole z beneficjentami Wicemarszałek Janina Ewa...
Przedstawicielki zarządu i beneficjenci z symbolicznymi czekami pozują do zdjęcia na tle flag Unijne dofinansowanie trafi...

W podwarszawskiej Zielonce powstanie parking „Parkuj i Jedź”. Kompleksowej termomodernizacji doczekają się także budynki gminne w gminie Małkinia Górna i Jabłonnie. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymają w sumie ponad 12 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014–2020.

 

Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

Ekologicznie w gminie Małkinia Górna

Ponad 4,1 mln zł z programu regionalnego trafi na w termomodernizację budynków edukacyjnych. Blisko 800 dzieci z gminy będzie mogło się uczyć w wyremontowanych czterech budynkach edukacyjnych oraz korzystać z odnowionej sali sportowej Zespołu Szkół Gminnych nr 2 w Małkini Górnej. W ramach projektu zaplanowano docieplenie ścian zewnętrznych, dachu i stropu sali sportowej, wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Fundusze unijne pozwolą też na zastosowanie w placówce absorbcyjnej pompy ciepła wspomaganej przez kocioł gazowy, a także modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Prace w budynku Szkoły Podstawowej w Kiełczewie obejmą natomiast docieplenie ścian nadziemnych i zewnętrznych ścian piwnic, docieplenie stropu oraz wymianę drzwi. Zaplanowano także zamontowanie nowego centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody, a także kolektorów słonecznych. Kompleksowa termomodernizacja obejmie również Przedszkole Samorządowe w Małkini Górnej. Unijne finansowanie pozwoli na docieplenie ścian, piwnic, wymianę okien i drzwi. Środki zainwestowane będą też w modernizację systemu grzewczego i instalację kolektorów słonecznych.

 

Nowe miejsca parkingowe

Mający powstać w Zielonce podziemny parking „Parkuj i Jedź” – między ulicą Kolejową oraz Abramskiego, czyli w okolicy Dworca PKP – będzie dużym wsparciem dla mieszkańców dojeżdżających codziennie do pracy w Warszawie. Korzystanie z komunikacji zbiorowej na tej trasie to oszczędność czasu i pieniędzy. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji 86 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdą się tam również 24 miejsca dla rowerów. Obiekt zostanie podłączony do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przyczyni się do poprawy jakości powietrza na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Podpisane dziś umowy, mimo różnych lokalizacji i założeń projektów, mają wspólny mianownik – jest nim troska o jakość powietrza na Mazowszu. Dzięki projektom gminy Małkinia Górna i parafii z Jabłonnej zmniejszą się nie tylko koszty ogrzewania, ale też poziom zanieczyszczenia powietrza spowodowany tzw. niską emisją. Zyskają też mieszkańcy Zielonki, którzy będą mogli skorzystać z nowoczesnego parkingu – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Mniejsze koszty ogrzewania

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie przejdzie kompleksową termomodernizację. Parafia zainwestuje fundusze unijne w wymianę okien, drzwi, ocieplenie stropu i podłogi. Budynek kościoła będzie miał też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W ograniczaniu emisji zanieczyszczeń pomoże montaż kondensacyjnego pieca gazowego oraz paneli fotowoltaicznych. W planach jest również zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED. To wszystko przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej, a więc obniżenia kosztów ogrzewania obiektu.

Obiekty sakralne są bardzo ważne nie tylko dla lokalnej społeczności. Wspieranie renowacji takich budynków to przede wszystkim dbanie o promocję Mazowsza i rozwój mazowieckiej turystyki, kultury i sztuki – zauważyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 478

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.