Aktualności

Duże zmiany w szpitalu w Siedlcach

2018.02.14 14:10 , aktualizacja: 2018.02.20 12:16

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wyposażenie gabinetu ginekologicznego Oddział...
  • Uroczyste otwarcie oddziałów i pracowni rezonansu magnetycznego Marszałek Adam Struzik i...
  • Oddanie do użytku nowych oddziałów Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Pomieszczenia przeznaczone na pracownię rezonansu także przeszły remont Rezonans magnetyczny, fot....
  • Ze względów funkcjonalnych znalazł się on w sąsiedztwie części położniczej Oddział Neonatologiczny,...
  • Prezes przemawia do gości Prezes zarządu szpitala...
  • Na zdjęciu cztery kobiety Personel szpitala

Zakończyła się przebudowa i rozbudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego. Szpital wzbogacił się również o nową pracownię i aparat do rezonansu magnetycznego.

 

Ze wsparciem samorządu

To jedne z największych, najbardziej znaczących inwestycji w naszych szpitalach, które wsparliśmy w ostatnim czasie z budżetu Mazowsza.  Na ten cel przeznaczyliśmy w sumie blisko 10 mln zł – przypomniał marszałek Adam Struzik.

 

W uroczystym otwarciu oddziałów i pracowni rezonansu magnetycznego uczestniczyły również wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

 

Realizowane w latach 2016–2017 zadanie „Przebudowa i rozbudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o.” dofinansowano z budżetu województwa mazowieckiego kwotą ponad 8 mln zł. Remont przeszły również pomieszczenia przeznaczone na pracownię rezonansu magnetycznego, w których zamontowano nowy aparat do  badań RTG. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 7,3 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodziło ze środków samorządu województwa mazowieckiego, a 5,4 mln zł z Ministerstwa Zdrowia.

 

Z myślą o pacjentkach 

– To ważny dzień dla mieszkańców subregionu. Obie inwestycje nie tylko usprawnią funkcjonowanie placówki. Są także odpowiedzią na potrzeby zdrowotne i systematycznie wzrastającą liczbę porodów. Potwierdzają to dane. W 2015 r. w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach urodziło się 786 dzieci, a w 2017 r. już 1023 – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

W wyniku przeprowadzonych zmian na oddziale zwiększono liczbę łóżek z 39 do 48. Szpital kupił nowoczesne wyposażenie specjalistyczne, w tym panele nadłóżkowe, kolumnę chirurgiczną i anestezjologiczną, lampy zabiegowe do stanowisk porodowych oraz centrale intensywnego nadzoru. Kobiety, które zdecydują się na poród w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, mają do dyspozycji cztery nowoczesne sale porodowe, w tym jedną dostosowaną do porodów w wodzie. W każdej sali do dyspozycji rodzącej jest łazienka z prysznicem, nowoczesne łóżko porodowe, które umożliwia odbycie porodu w różnych pozycjach, centralny system monitorujący dobrostan dziecka Monaco, drabinka, piłka porodowa, worek sako oraz inkubator otwarty do ewentualnego zabezpieczenia narodzonego dziecka.

 

– Zakończenie drugiego etapu modernizacji Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach to dobra wiadomość dla pacjentek, które spodziewają się dziecka lub w niedalekiej przyszłości planują zostać mamami. Inwestycja stanowi gwarancję jeszcze lepszych warunków leczenia i hospitalizacji kobiet i ich dzieci – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Zmiany objęły także Oddział Neonatologiczny. Ze względów funkcjonalnych znalazł się on w sąsiedztwie części położniczej. Zwiększyła się liczba stanowisk noworodkowych o 7. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w który wyposażono pododdział patologii noworodka, zwiększył się komfort leczenia wcześniaków i chorych noworodków. W oddziale wydzielony został także pokój laktacyjny dostępny przez całą dobę oraz dwa pokoje dla matki i dziecka.

 

Oba oddziały rozbudowano i przebudowano. Całkowita powierzchnia przebudowy to prawie 2000 m2. Roboty remontowo-budowlane objęły wykończenia, wyposażenie budowlano-instalacyjne, sanitarne, elektryczne, wentylację mechaniczną i klimatyzację. Ponadto oddziały zyskały ekonomiczne i energooszczędne urządzenia i systemy instalacyjne. W ramach zadania sfinansowano koszty związane z usługą nadzoru inwestorskiego.

 

Do wczesnego wykrywania nowotworów

W zaadaptowanych i umeblowanych pomieszczeniach pracowni rezonansu magnetycznego zamontowano nowy aparat do badań.

 

– Nowoczesne 3-teslowe urządzenie ma system umożliwiający dokładną ocenę nawet niewielkich zmian chorobowych i uzyskanie obrazów w wysokiej jakości. Pozwala wykonać badania, które dotychczas nie były realizowane w szpitalnej pracowni MRI, m.in. gruczołu krokowego, narządów jamy brzusznej, płuc czy drobnych stawów – powiedział  prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki.

 

 

Liczba wyświetleń: 869

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.