Aktualności
Jak walczyć ze smogiem – spotkanie z samorządowcami w Warszawie
2018.02.14 14:00 , aktualizacja: 2018.02.16 09:33
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Spotkaniu w Warszawie...
- Samorządowców najbardziej...
- Do urzędu marszałkowskiego...
- O możliwościach...
O głównych założeniach uchwały antysmogowej, a także źródłach dofinansowania do wymiany np. pieców można się było dowiedzieć podczas cyklu spotkań informacyjnych organizowanych przez urząd marszałkowski. Dziś w Warszawie o nowych przepisach z samorządowcami rozmawiał wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.
– Uchwała obowiązuje od października ubiegłego roku i od tej pory bije „zegar prawny” – m.in. od lipca tego roku nie będzie można stosować szkodliwych paliw – pochodzących np. z węgla brunatnego. Od 2023 r. nie będzie można już używać tych najgorszych pieców – pozaklasowych. Po 2028 r. zabronione będą piece klasy III i IV. Uchwała określa więc poszczególne etapy różnych działań, które wpłyną na ochronę powietrza – podkreślał wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Nurtujące kwestie
Rozmowę z przedstawicielami gmin okołowarszawskich zdominowały zagadnienia dotyczące możliwości wsparcia np. wymiany kotłów. Przedstawiciele urzędu uczulali zebranych na to, co mieszkańcy mogą, a czego nie powinni robić w kontekście generowania smogu. Pokazywali też, w jaki sposób edukować mieszkańców.
– Działania przewidziane w uchwale są tak zaplanowane, aby można je było realnie wprowadzić. Co ważne, uchwała antysmogowa to jedno, ale obowiązują od lat programy ochrony powietrza, które również wskazują działania naprawcze. To musi być wdrażane równolegle – podkreśla , dyrektor Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM Marcin Podgórski.
Wsparcie finansowe
Mieszkańcy Mazowsza będą mogli liczyć na wsparcie samorządu województwa i Unii Europejskiej. Tylko w ramach RPO WM 2014–2020 na działania związane z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza, a także rozwój mobilności miejskiej zaplanowano około 111 mln euro.
– W bieżącym roku zaplanowaliśmy dwa nabory wniosków w ramach RPO WM 2014–2020, które umożliwią gminom pozyskanie funduszy na wymianę starych, nieekologicznych pieców w budynkach użyteczności publicznej i w gospodarstwach domowych. Ogłoszenie pojawi się pod koniec lutego natomiast nabór ruszy pod koniec marca, dlatego zachęcam do śledzenia strony www.funduszedlamazowsza.eu , gdzie na bieżąco informujemy beneficjentów o możliwościach dofinansowania projektów – podkreślał dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Marcin Wajda.
Więcej na temat uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie internetowej www.mazovia.pl
Wszelkie pytania należy kierować na adres:
Liczba wyświetleń: 561
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.