Aktualności

Galeria Koreańska już otwarta

2018.02.23 14:05 , aktualizacja: 2018.02.23 15:04

Autor: Dorota Pozorek (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • część tradycyjnego biura, widać biurko i szafki Większość przedmiotów...
  • drewniane meble: ozdobne skrzynie, stołki i szafki Meble są wykonane z...
  • Aktor malujący znaki na wielkim białym płótnie Pokaz koreańskiej...
  • Koreańscy goście i Elżbieta Lanc pozują do zdjęcia W oficjalnym otwarciu...

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza już do „Galerii Koreańskiej”. Podczas uroczystego otwarcia wystawy Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Województwo mazowieckie współpracuje z koreańską prowincją Gyeongsangbuk-do już od dziesięciu lat. W porównaniu z innymi krajami Dalekiego Wschodu, kultura i sztuka Korei wciąż rzadko są prezentowane w Europie.

– Samorząd województwa wspiera wszelkie inicjatywy zmierzające do zbliżenia polskiej i koreańskiej tradycji i kultury. Tym bardziej cieszą nas inicjatywy takie jak Galeria Koreańska w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Cieszymy się, że dzięki niej możemy poszczycić się kolekcją eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Jest to najbogatsza tego typu kolekcja w całej środkowowschodniej Europie – dodała członek zarządu Elżbieta Lanc.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli także Ambasador Republiki Korei w Polsce Sung-joo Choi oraz przedstawiciele koreańskich instytucji partnerskich i zaproszeni goście.

 

W tradycyjnym koreańskim domu

Galeria Koreańska jest repliką koreańskiego domu – hanok. Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć w szczególności jego dwie przestrzenie – część męska (saranbang) i część kobieca (anbang). Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli, wykonanych z wyjątkową precyzją, wydobywającą piękno naturalnej tekstury drewna, zdobionych okuciami, a zarazem bardzo funkcjonalnych, znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika: zabytkowe celadony – pokryte przezroczystą, nieco spękaną glazurą o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie, ich współczesne odpowiedniki i dawne naczynia gliniane.

 

Filozofia życiowa Koreańczyków

Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oddaje charakter koreańskiego tradycyjnego domostwa i ukazuje jego wyjątkowość, w dużej mierze płynącą ze stylu życia mieszkańców Korei. Ekspozycja łączy tradycyjne wzornictwo z współczesnym koreańskim designem stanowiącym jego naturalną kontynuację. Otwarciu ekspozycji towarzyszyły wydarzenia specjalne, takie jak pokaz kaligrafii przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów koreańskich oraz prezentacja i degustacja typowych potraw kuchni koreańskiej.

 

Wyjątkowa inicjatywa

To pierwszy tego typu projekt zrealizowany w tak kompleksowy sposób. Galeria powstała we współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Narodowego Muzeum Folkloru Korei. Przedsięwzięcie dofinansował Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz koreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki. Wśród partnerów przedsięwzięcia znalazły się Ambasada Republiki Korei w Warszawie, Koreańskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Narodowego Muzeum Folkloru Korei.

 

Liczba wyświetleń: 471

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.