Aktualności

Drewnica z dofinansowaniem unijnym

2018.02.23 15:20 , aktualizacja: 2018.10.18 12:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Całkowita wartość projektu to aż 137,1 mln zł. Pobierz: Całkowita wartość projektu to aż 137,1 mln zł. Umowę podpisali Wiesław...
  • ędzie to jeden z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w Europie. Pobierz: ędzie to jeden z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w Europie. Wizualizacja przyszłego...
  • Kwota na czeku to 95 830 667.89 Pobierz: Kwota na czeku to 95 830 667.89 Sygnatariusze umowy z...

Projekt otrzyma ponad 95,8 mln zł, a całkowita jego wartość to aż 137,1 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz prezes zarządu MSW Drewnica Roman Jędrzejczak i członek zarządu Norbert Szczepański.

 

Potrzeby są ogromne

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica. Pierwsi będą przyjęci jeszcze w tym roku.

– Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem, również ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI wieku. Na szczęście coraz więcej się zmienia i to na lepsze. Dzięki dotacjom udało się przeprowadzić prace modernizacyjne w naszych szpitalach psychiatrycznych. Ostatnio do użytku oddawaliśmy odnowione oddziały w szpitalu przy Nowowiejskiej. W przypadku Drewnicy mówimy już o zupełnie innej jakości. Tu budujemy od postaw. Dzięki naszej determinacji pacjenci nie tylko otrzymają fachową pomoc, ale przede wszystkim będą leczeni w komfortowych warunkachpodkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Jak wynika z badań problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2015 r. w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się w Polsce ponad 1,6 mln osób. Dominowały przede wszystkim zaburzenia nerwicowe oraz nastroju. W sumie stwierdzono je u ponad 47 proc. pacjentów. Co dziewiąty pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, a co czterdziesty z powodu zaburzeń psychicznych, spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych. Aby ci pacjenci mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są, m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

 

Miliony na zdrowie psychiczne

Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego już szpitala. Obiekt został zaprojektowany tak, aby pacjenci czuli się w nim dobrze i komfortowo. W skład głównego pawilonu wchodzi siedem segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy i prowadzącą do miejsc wypoczynku i terapii. W skład szpitala wchodzi m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których dostępnych będzie w sumie 300 łóżek. Stworzona została także przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Powstały alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego czy stanowisko do gry w szachy.

 

W budynkach szpitala trwają obecnie ostatnie prace wykończeniowe. Na terenie wokół szpitala zasadzonych zostało już ok. 23 tys. sztuk roślin oraz 137 drzew. Przeprowadzono także pielęgnację dębów przy pawilonie ogrodowym.

– To jedno z największych dofinansowań w ochronie zdrowia. Ten projekt to jeden z naszych priorytetów. Dzięki wsparciu unijnemu będziemy mieli na Mazowszu jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Warto zaznaczyć, że obecne budynki, w których leczeni są pacjenci pochodzą z końca XIX w. lub początku XX w. – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Pomogą OZE

Nowy szpital w Drewnicy będzie działał w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie również system pomp ciepła, co pozwoli wykorzystywać w okresie grzewczym energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES, systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce.

 

 

Liczba wyświetleń: 790

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.