Aktualności

Dodatkowe środki z budżetu Mazowsza dla instytucji kultury i szpitali

2018.02.27 13:50 , aktualizacja: 2018.03.06 14:28

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

wokół stołu siedzą radni sejmikowego klubu PSL Radni województwa...
przy mównicy stoi Skarbnik Województwa Mazowieckiego Marek Miesztalski Skarbnik Województwa...

Dziś radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu dodatkowego wsparcia finansowego dla instytucji kultury i szpitali.

 

– Musimy na bieżąco odpowiadać na potrzeby naszych szpitali i instytucji kultury, a tym samym mieszkańców Mazowsza. Stąd już na początku roku przeznaczamy dodatkowe pieniądze na ważne dla naszych instytucji inwestycje – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Standard szpitali podwyższa się

Największa pula środków trafi do nowo powstającego Siedleckiego Ośrodka Onkologii przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Dzięki wsparciu aż 1,7 mln zł z budżetu Mazowsza placówka przeznaczy na przygotowanie dokumentacji i roboty budowlane związane z modernizacją stacji transformatorowej, a także zakup transformatorów oraz agregatu prądotwórczego.

 

W radomskim szpitalu psychiatrycznym w Krychnowicach powstanie przepompownia ścieków. Zadanie będzie realizowane (w tym i w przyszłym roku) w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Na dokumentację przedprojektową i projektową przeznaczono 100 tys. zł.

 

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie jest w trakcie modernizacji Oddziału Onkologiczno-Hematologicznego. Przygotowywane są pomieszczenia, m.in. na pracownię leków cytostatycznych. Dzięki środkom z budżetu województwa możliwy będzie zakup pierwszego wyposażenia do pracowni, m.in. loży laminarnej do pracy z cytostatykami, komputera wraz z oprogramowaniem do zlecania i przygotowywania dawek indywidualnych leku cytostatycznego, urządzenie do pakowania cytostatyków, nastołowego wyciągu laboratoryjnego oraz śluzy materiałowej z systemem wentylacji. Wykorzystane tu będą środki w wysokości 400 tys. zł.

 

Dodatkowo ciechanowski szpital otrzyma 120 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej i aplikacyjnej, która będzie punktem wyjścia do ubiegania się o środki unijne i z funduszu norweskiego na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej placówki.

 

Dzięki wsparciu w wysokości 240 tys. zł Szpital Dziecięcy im. J. Bogdanowicza w Warszawie zakupi aparaturę medyczną do kompleksowego leczenia w obszarze okulistyki dziecięcej. Będą to m.in. synoptofor i oftalmoskop obuoczny, lampa szczelinowa stacjonarna i ręczna, a także laser z osprzętem i fotel okulistyczny. Do szpitala trafi również zestaw narzędzi do technik mikrochirurgicznych. Sprzęt o wartości ponad 50 tys. zł będzie używany przy zabiegach rekonstrukcyjnych u małych dzieci np. przy replantacji palców i całych kończyn czy rekonstrukcji ubytków naczyniowo-mięśniowo-kostnych.

 

Na potrzeby Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie zakupiony będzie system audiowizualny do transmisji danych w czasie rzeczywistym. Wartość inwestycji to ponad 170 tys. zł.

 

Wsparcie dla instytucji kultury

Dzięki zakupowi dioram (ponad 200 tys. zł) Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie mogło jeszcze ciekawiej zaprezentować swoje zbiory przyrodnicze.

 

Za środki z budżetu województwa Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie kupi fortepian z dwoma krzesłami dla pianistów oraz pokrowcem. Koszt zakupu to 20 tys. zł.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu uzyskane środki przeznaczy na zakup falownika do pompy głębinowej. W placówce jedynym źródłem wody jest studnia głębinowa. Zakup urządzenia usprawni, a także zabezpieczy studnię przed nadmierną eksploatacją. Koszt inwestycji to 50 tys. zł.

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 551

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.