Aktualności
Jaki będzie przyszły budżet UE?
2018.02.28 10:00 , aktualizacja: 2018.02.28 11:19
Autor: Roman Adamczyk, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Modernizacja budżetu UE i jej polityki zdominowała 8. Posiedzenie Grupy Roboczej ds. Budżetu Komisji COTER oraz 17. Posiedzenie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER).
Polityka spójności dla wszystkich?
Członkowie grupy roboczej omówili trzy rozważane scenariusze unijnego komisarza ds. budżetu Guenthera Oettingera dotyczące przyszłej polityki spójności. Jeden z nich zakłada utrzymanie środków na tym samym poziomie, kolejne dwa – zmniejszenie funduszy nawet do 30 proc.
Nicoli De Michelisa, szef gabinetu komisarz Coriny Cretu, na posiedzeniu komisji COTER mówił, m.in. o toczących się dyskusjach wokół wieloletnich ram finansowych po 2020 r. Jak podkreślił, nie ma jednolitego stanowiska w wielu kwestiach dotyczących kolejnego budżetu unijnego. Dodał, że komisarz Corina Cretu jest przekonana, że polityka spójności powinna obejmować wszystkie europejskie regiony.
Konkretne pieniądze
Marszałek Adam Struzik aktywnie uczestniczył i zabierał głos zarówno w dyskusji grupy roboczej, jak i na komisji COTER. Poparł istotę funkcjonowania polityki spójności, która powinna być dla wszystkich regionów. Podkreślił, że nawet rozwinięte regiony mają swoje problemy, takie jak transport miejski, klimat itp.
– Dziś nie ma odwrotu od polityki spójności. To nie tylko podstawa funkcjonowania UE, ale także dalsza jej egzystencja. Dlatego nie powinno być redukcji środków na tę jedną z najważniejszych polityk Unii. Należy zapewnić fundusze przynajmniej na tym samym poziomie. Polityka spójności wyzwala rozwój gospodarczy i zmniejsza bezrobocie. To dzięki tym środkom zrealizowano, w niektórych regionach, ponad 61 proc. wszystkich inwestycji – zaznaczył marszałek.
Polityka spójności wspiera działania prowadzące do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej. To dzięki niej do regionu, miast, miasteczek i wsi trafiają środki, które służą modernizacji dróg, szkół czy szpitali, pomagają rozwijać przedsiębiorczość, innowacje i badania. Mazowsze (łącznie z pięcioma innymi polskimi województwami) podpisało deklarację poparcia inicjatywy #CohesionAlliance na rzecz silnej polityki spójności UE po 2020 r. Mówiąc o środkach na przyszłą politykę spójności, marszałek Adam Struzik wskazał, gdzie należy ich szukać. Wśród proponowanych rozwiązań mówił m.in. o uszczelnieniu luki podatkowej VAT, co może dać nawet 100 mld euro, wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych, zwiększeniu składek członkowskich.
Liczba wyświetleń: 391
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.