Aktualności

Startuj z Mazowsza - zapraszamy do udziału w konkursie

2018.03.02 14:15 , aktualizacja: 2018.03.05 08:02

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Grafika przedstawiająca pomysł Grafika (fot. pixabay)
infografika z tytułem Startuj z Warszawy, w tle nowe technologie Infografika (autor Michał...

Mazowsze odgrywa istotną rolę w tworzeniu przyjaznego ekosystemu dla start-upów. W rankingu The European Digital City Index znalazły się tylko dwa polskie miasta – Warszawa i Kraków. Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił więc zainspirować rozwój nowych firm z całego regionu, szczególnie technologicznych i ogłasza konkurs „Startuj z Mazowsza”. Ma on nie tylko finansowo wesprzeć mazowieckie start-upy, ale przede wszystkim zachęcić do realizowania unikatowych pomysłów. Termin na zgłoszenie upływa 30 marca 2018 r.

 

W konkursie docenione będą nowe produkty i usługi, które mają szansę na ich szersze wykorzystanie (przez scale-up, czyli tzw. skalowanie).

 

– W start-upach niezwykle ważne jest słowo „up”, bo wszyscy wyczekują dynamicznego rozwoju firmy. Kluczem jest pomysł. I takie perspektywiczne koncepcje chcemy nagradzać. Mamy świadomość, że czasem nawet najlepszej idei brakuje odpowiedniego wsparcia do „przekucia” jej w produkt z którego będą mogli korzystać inni – tłumaczy marszałek Adam Struzik. – Dlatego staramy się budować przyjazne środowisko dla młodych, innowacyjnych firm, które mają dużą dynamikę rozwojową. Współpracujemy z instytutami naukowymi i uczelniami, a jednocześnie przedsiębiorcami. Wsparciem służy również Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych. To chcemy pokazywać młodym pomysłowym osobom, by zachęcić ich do ciągłego tworzenia nowych idei, które mogłyby rozwijać mazowiecką gospodarkę.

 

Polskie Startupy. Raport 2017

Z dokumentu przygotowanego dla Startup Poland wynika, że w naszym kraju tego typu firmy najchętniej poruszają się w obszarze big data, analityki, internetu rzeczy, narzędzi deweloperskich i life science. Głównym źródłem finansowania się start-upów są własne oszczędności i reinwestowanie przychodów. Stąd pomysł, by najlepszych start-upowców wesprzeć nagrodą finansową. Na laureatów czeka m.in. 20 tys. zł brutto za pierwsze miejsce, 15 tys. zł za drugie i 10 tys. zł za trzecie. Poza tym mogą liczyć na doradztwo (w tym bezpłatne konsultacje u partnerów konkursu), udostępnienie kontaktów do podjęcia współpracy, ale też pomoc przy wdrożeniu innowacyjnego rozwiązania oraz promocję.

 

– Innowacje popychają świat do przodu. Dziś postęp dokonuje się w błyskawicznym tempie. Niestety wiele młodych firm nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest zarządzanie własnością intelektualną, która dopiero powstaje. Odpowiednio chroniony pomysł może przynieść twórcy zyski, nawet jeśli nie będzie skomercjalizowany. Dlatego warto na samym wstępie starannie przemyśleć strategię ochrony pomysłu będącego podwaliną start-upu, biorąc pod uwagę nie tylko patenty, ale też znaki towarowe, wzory przemysłowe i prawo autorskie. Dzięki temu nowa firma ma większe szanse na znalezienie inwestorów, którzy zwracają baczną uwagę na to, czy rozwiązania są odpowiednio chronione – mówi Gabriela Małecka, dyrektor Fundacji JWP Pomysł Patent Zysk. – Bardzo cieszymy się, że nasza fundacja, której misją jest edukacja w obszarze własności przemysłowej, została partnerem konkursu. Zamierzamy wesprzeć uczestników konkursu szkoleniem na temat własności intelektualnej i przemysłowej, natomiast zwycięski start-up będzie mógł skorzystać w ramach nagrody z doradztwa Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

 

Dla kogo konkurs?

Inicjatywa kierowana jest do młodych firm z terenu całego województwa o atrakcyjnym lub unikalnym modelu biznesowym, które mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami (produktami bądź usługami).

– Zależy nam szczególnie na małych firmach, które funkcjonują stosunkowo krótko na rynku, ale które mają świetne pomysły, wykorzystują nowe technologie – po to, aby ich pomysł wdrożyć, a także, by mogły z nich korzystać też te większe firmy. Coraz częściej duże przedsiębiorstwa ukierunkowują swoje działania na współpracę ze start-upami, dostrzegając w nich potencjał innowacyjny, którego nie są w stanie wygenerować we własnych strukturach – wyjaśnia Aleksandra Szwed zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM.

 

Gdzie jest największy potencjał?

W rankingu The European Digital City Index – brytyjskiej organizacji zajmującej się badaniem warunków rozwoju start-upów – stolica Polski plasuje się na 38. miejscu wśród 60 europejskich miast wskazanych jako sprzyjających tworzeniu się tego typu przedsiębiorczości. W opracowaniu „Polskie Startupy. Raport 2017” w opisie Mazowsza region pozostaje „białą plamą”, choć wskazywane są w nim również płockie inicjatywy.

 

– Ze „Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku” wynika, że potencjał mają też inne niż stolica miasta – szczególnie Płock i Radom. – Wydaje nam się, że start-upy mają w tej chwili olbrzymią zdolność tworzenia innowacji i dużo łatwiej nawiązują współpracę z naukowcami To są młode firmy, które teraz potrzebują wsparcia i zależy nam, aby były to firmy z całego naszego regionu. Oczywiście naturalnym miejscem powstawania takich pomysłów zawsze jest metropolia – siłą rzeczy na Mazowszu jest to Warszawa i okolice, bo właśnie tutaj mamy największe skupisko wyższych uczelni i młodych, kreatywnych osób. Nie możemy jednak zapominać, że w naszym regionie jest mnóstwo „perełek”. Konkurs jest po to, żebyśmy dostrzegli potencjał pomysłów nowo powstałych firm, jak i tych spoza Warszawy. Dajemy szansę firmom z regionu, żeby mogły zaistnieć, zapewniamy im wsparcie nie tylko finansowe, ale też promocyjne i wynikające z doświadczenia partnerów konkursu – dodaje Aleksandra Szwed.

 

Zgłoszenia do konkursu

Można je przesyłać do 30 marca br. Regulamin, formularze i zasady oceniania .

 

 

Liczba wyświetleń: 530

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.