Aktualności

Współpraca regionów i biznesu

2018.03.07 12:05 , aktualizacja: 2018.03.07 12:48

Autor: Marcin Kaczmarek, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W tle flaga Mazowsza i flaga polska Przewodniczący Stepan Barna...
  • Po lej strona polska, po prawej - ukraińska Spotkanie w UMWM, fot. Emil...
  • Trzeci od lewej przewodniczący Stepan Barna Goście z Ukrainy, fot. Emil...

Delegacja z obwodu tarnopolskiego na czele z Przewodniczącym Państwowej Administracji Obwodu Tarnopolskiego Stepanem Barną  złożyła wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Współpraca w wymiarze socjalnym

Przewodniczący Stepan Barna serdecznie podziękował za dotychczasowe kontakty i wsparcie dla obwodu w trudnych chwilach. Podkreślił, że dla reprezentowanego przez niego obwodu kooperacja z polskimi regionami jest priorytetem.

– Cieszy mnie, że współpraca ta jest bardzo udana, szczególnie w wymiarze ludzkim.  Jej efektem jest m. in. udział ponad 100 dzieci z regionu Autonomicznej Republiki Krymu i wschodnich regionów Ukrainy, mieszkających obecnie w regionie tarnopolskim, w akcji „Pogodne lato” organizowanej przez Mazowiecką Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Program współpracy transgranicznej Polska–Białoruś­–Ukraina 2014–2020

Marszałek Adam Struzik poparł również bliższą współpracę pomiędzy samorządami w ramach programu współpracy transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014–2020. Planowane są wspólne projekty  dotyczące naboru do programu w zakresie celu tematycznego „Dziedzictwo”. Zostaną one opracowane w oparciu o przesłane przez obwód tarnopolski propozycje.  

 

Biznes i inwestycje

Przewodniczący zaznaczył, że wymiana towarowa obwodu tarnopolskiego z Polską wyniosła ponad 357 milionów dolarów, co stanowi prawie połowę ogólnej wymiany towarowej regionu. Wyraził nadzieję na dalsze polskie, w tym także mazowieckie inwestycje.  Jednym z czynników mających ułatwić taką współpracę jest utworzeni,e przez Państwowy Uniwersytet Ekonomiczny w Tarnopolu oraz Instytut Integracji Europejskiej Wspólnego, Centrum Naukowego w Sulejówku. Jak zaznaczył Rektor Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu Adnrij Krysowatyj, głównym zadaniem tej instytucji będzie przygotowanie wspólnej bazy prawnej (poprzez tłumaczenie polskich i ukraińskich przepisów i ustaw) oraz stworzenie bazy tłumaczy przysięgłych języka ukraińskiego. Dodatkowo instytut będzie wspierał Ukraińców studiujących w Polsce.

Marszałek Adam Struzik zaproponował, by centrum nawiązało współprac1) także z Mazowiecka Radą Przedsiębiorczości, by wspólnie zachęcać mazowieckich przedsiębiorców do inwestowania w obwodzie tarnopolskim. Zaoferował również swoje wsparcie w kontaktach z mazowieckim uczelniami.   

Natomiast przewodniczący Stepan Barna zaprosił mazowieckich przedsiębiorców do udziału w  odbywających się 24 i 25 maja br. Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Tarnopolu.

Liczba wyświetleń: 455

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.