Aktualności

Gorzkie Żale w Parysowie

2018.03.13 09:15 , aktualizacja: 2018.03.13 12:44

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Na tle ołtarza muzycy w trakcie wykonywania Gorzkich Żali. Występ Diany...
  • wnętrze kościoła w trakcie koncertu Koncert cieszył się dużym...
  • świątynia z zewnątrz zdjęcie zrobione w nocy Kościół w Parysowie -...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska słucha koncertu Wśród uczestników była...

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie zorganizowano koncert Gorzkich Żali. Nabożeństwo w niecodziennej aranżacji wykonała Diana Świder-Siepielska. Wystąpienia wraz z mieszkańcami Parysowa i okolic wysłuchała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Gorzkie Żale to typowo polskie nabożeństwo. Pierwszy raz odprawiono je 13 marca 1704 r. w kościele św. Krzyża w Warszawie. To, którego byliśmy świadkami w Parysowie, formą i wykonaniem różniło się od tego sprzed trzech wieków.

 

Artyści przygotowali autorską wersję nabożeństwa – z pełnym szacunkiem dla tradycyjnej linii melodycznej – wzbogaconą o instrumentarium i środki wokalne właściwe dla muzyki jazzowej z elementami orientu.

 

– W ciągłym pędzie dnia codziennego nie zawsze znajdujemy czas na chwile zadumy. Czas Wielkiego Postu skłania do refleksji. Gorzkie Żale w zaskakującej momentami aranżacji, w których przed chwilą uczestniczyłam pozwoliły mi na nowo odkryć dobrze znane nabożeństwo wielkopostne – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Koncert odbył się w ramach III Przeglądu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej, które finansowo wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 9,5 tys. zł.

Liczba wyświetleń: 563

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.