Aktualności

Rekordowe wsparcie dla szkół zawodowych

2018.04.11 10:20 , aktualizacja: 2018.04.25 15:45

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • przy stole prezydialnym siedzą przedstawiciele samorzadu województwa i beneficjenci, podpisują umowy Pobierz: przy stole prezydialnym siedzą przedstawiciele samorzadu województwa i beneficjenci, podpisują umowy Podpisanie umów dla szkół z...
 • współne zdjęcie przedstawicieli samorządu województwa i szkół zawodowych z subregionu siedleckiego Pobierz: współne zdjęcie przedstawicieli samorządu województwa i szkół zawodowych z subregionu siedleckiego W sumie do 23 szkół...
 • marszałek Adam Struzik podpisuje umowy na dofinansowanie szkół zawodowych z subregionu ciechanowskiego Pobierz: marszałek Adam Struzik podpisuje umowy na dofinansowanie szkół zawodowych z subregionu ciechanowskiego Blisko 14,7 mln zł trafi do...
 • wspólne zdjecie marszałka Adama Struzika oraz przedstawicieli Agencji Rozwoju Mazowsza i szkół zawodowych z subregionu płockiego Pobierz: wspólne zdjecie marszałka Adama Struzika oraz przedstawicieli Agencji Rozwoju Mazowsza i szkół zawodowych z subregionu płockiego W sumie do 8 szkół...
 • W powiecie nowodworskim przeszło 663 tys. zł podzielą między siebie 4 szkoły Pobierz: W powiecie nowodworskim przeszło 663 tys. zł podzielą między siebie 4 szkoły Moment podpisania umowy...
 • Marszałek Adam Struzik odpowiada na pytania dziennikarki lokalnych mediów Pobierz: Marszałek Adam Struzik odpowiada na pytania dziennikarki lokalnych mediów Marszałek Adam Struzik...
 • Powiat nowodworski otrzyma ponad 663 tys. zł Pobierz: Powiat nowodworski otrzyma ponad 663 tys. zł Podpisanie umów w Nowym...
 • 4 osoby siedzą przy stole, marszałek Adam Struzik podpisuje umowę na dofinansowanie dla mazowieckich szkół zawodowych Pobierz: 4 osoby siedzą przy stole, marszałek Adam Struzik podpisuje umowę na dofinansowanie dla mazowieckich szkół zawodowych Marszałek Adam Struzik...
 • marszałek Adam Struzik na konferencji prasowej w Płocku Pobierz: marszałek Adam Struzik na konferencji prasowej w Płocku Marszałek Adam Struzik...
 • Umowy podpisują Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc Pobierz: Umowy podpisują Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc Podpisanie umów dla...
 • Uroczytsość podpisania umów Pobierz: Uroczytsość podpisania umów Szkoły z subregionu...

Ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

 

Marszałek Adam Struzik podpisał umowy z przedstawicielami powiatów płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego, nowodworskiego, ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego i otwockiego. W sumie do 8 szkół zawodowych z subregionu płockiego trafi ponad 4,5 mln zł. W powiecie nowodworskim przeszło 663 tys. zł podzielą między siebie 4 szkoły. Do szkół zawodowych z subregionu ciechanowskiego trafi łącznie ponad 23 mln zł.

 

W ramach projektu do powiatu otwockiego trafi ponad 2,6 mln zł. Objęte nim będą dwie szkoły: Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. St. Staszica w Otwocku oraz Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Otwocku, a w stażach i praktykach weźmie udział 360 osób.

 

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu Elżbieta Lanc podpisały umowy z przedstawicielami miasta Siedlce, a także powiatów łosickiego, sokołowskiego i węgrowskiego. W sumie do 23 szkół zawodowych z subregionu siedleckiego trafi 12,6 mln zł.

 

Szkoły z subregionu ostrołęckiego otrzymają natomiast ponad 5,9 mln zł.

 

Umowy z przedstawicielami Radomia, a także powiatów białobrzeskiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego opiewają z kolei na ponad 15,7 mln zł. Pieniądze te trafią do 24 szkół.

W powiecie żuromińskim do trzech szkól trafi 1,3 mln zł, a w pułtuskimponad 7,3 mln zł. W subregionie warszawskim 26 szkół otrzyma w sumie ponad 20 mln zł.  Do 11 szkół z powiatu mińskiego trafi 6,8 mln zł.

– W dynamicznie rozwijającym się województwie mazowieckim firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz liczniejszych dobrze wykształconych pracowników. W związku z tym musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak też kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreślił marszałek Adam Struzik.  

 

– Ten projekt jest niejako odpowiedzią na potrzeby mazowieckiego rynku pracy. W naszym, dynamicznie rozwijającym się regionie potrzebujemy specjalistów wysokiej klasy. Jestem przekonana, że realizacja tego programu jeszcze bardziej podniesie jakość szkolenia w szkołach zawodowych – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.

Z kolei Janina Ewa Orzełowska podkreśla korzyści, jaki odniosą uczniowie.

– W ostatnich latach szkoły zawodowe przeżywają prawdziwy renesans. Młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na edukację w murach takich placówek. Mają świadomość, że zdobędą konkretną wiedzę i umiejętności, a to zaprocentuje dobrą pracą. Dlatego cieszę się, że na Mazowszu realizujemy tak duży program skierowany do szkół zawodowych – podkreśla.

O tym aspekcie mówi rówież członek zarządu Rafał Rajkowski.

– Szkolnictwo zawodowe jest ważnym elementem polskiego systemu edukacji. Gruntownie przygotowuje bowiem młodzież do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie i umożliwia jej szybkie usamodzielnienie się. Absolwenci  tego  typu  szkół  stają  się  poszukiwanymi  fachowcami  w  wielu  dziedzinach – zauważa.

Co zakłada projekt?

Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się specjalistyczną edukacją oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Weźmie w nim udział 159 szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w naszym regionie. Stanowi to blisko połowę wszystkich tego typu instytucji na Mazowszu.

 

Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe dla 14 tys. osób, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców.

 

– Szkolnictwo zawodowe odbudowuje się po latach zapaści. Na Mazowszu ma już nie tylko coraz lepsze wyniki, ale też swoje własne, starannie dobrane specjalizacje. Są takie wyraźne obszary, które specjalizują się w konkretnej branży, np. w okolicach Mławy mamy elektronikę na bazie LG, ale też branżę mechaniczną na bazie przedsiębiorstw takich jak np. Intercars. Olbrzymia część szkolnictwa zawodowego rozwija się wraz z branżą gastronomiczną – to są kelnerzy, ale także technika kształcące technologów żywności – dodał członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Artur Andrysiak.

 

Marszałek Adam Struzik zwrócił też uwagę na to, że dużym wyzwaniem dla szkół zawodowych są nowe technologie.

– Mamy w naszym regionie cały obszar innowacji, związanych z zawodami przyszłości, m.in. obsługa dronów, programowanie, robotyka oraz branża chemiczna. Musimy jednak pamiętać, że szkoły zawodowe potrzebują wsparcia zarówno ze strony samorządów, jak i przedsiębiorców. Tylko takie połączenie da szansę na efekt, jakim jest właśnie rozwój szkolnictwa zawodowego.  

Projekt zakłada ponad pięcioletni okres realizacji do 31 marca 2023 r.

 

Program innowacji pedagogicznej

Będzie opracowany dla każdej ze szkół. Uatrakcyjni zajęcia i wzbogaci obecne procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy poszerzą wiedzę i umiejętności. Zwiększy też szanse absolwentów tych szkół na rynku pracy.

W ramach wdrażania innowacji pedagogicznych, szkoły będą oferować nowe kierunki kształcenia. Zmiany przejdą te już istniejące. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt. Przeszkolenie przejdzie 1040 nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki fachu. Przeprowadzone będą również zajęcia dla ponad 10 tys. uczniów.

 

Planowana jest też organizacja cyklu 36 targów edukacyjno-zawodowych, w których udział wezmą uczniowie i około 300 przedsiębiorców z regionu Mazowsza.

 

Jakie korzyści?

Dzięki takiemu wsparciu szkolnictwo zawodowe będzie dostosowane do potrzeb i uwarunkowań lokalnej i regionalnej gospodarki. Mazowieccy przedsiębiorcy zyskają nowych, wykształconych pracowników, a kompetentni i doświadczeni absolwenci bez trudu odnajdą się na rynku pracy.

 

Liczba wyświetleń: 2110

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.