Aktualności

Lekarz z sercem

2018.03.16 10:15 , aktualizacja: 2018.03.20 09:44

Autor: na podst. mat. Muzeum Mazowieckiego w Płocku oprac. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • gości sesji witają dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj i Katarzyna Stołoska-Fuz z Działu Historii muzeum Powitanie: dyrektor Muzeum...
  • referat wygłasza dr Grażyna Szumlicka-Rychlik O płockiej działalności...
  • dr Jarosław Wanecki w pozycji stojącej wygłasza referat o pracy prof. M. Kacprzaka Prezes Okręgowej Izby...
  • liczni goście i słuchacze sesji naukowej Grono słuchaczy...

Sesję naukową poświęconą postaci prof. Marcina Kacprzaka zorganizowało Muzeum Mazowieckie w Płocku. Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Kim był prof. Marcin Kacprzak?

Wybitną postacią, choć niekoniecznie znaną powszechnie, nawet w swoim rodzinnym mieście – Płocku. Zadaniem prelegentów było więc przybliżenie sylwetki pioniera medycyny społecznej w Polsce, propagatora oświaty sanitarnej, autora prac z obszaru medycyny, wieloletniego rektora Akademii Medycznej w Warszawie, a przede wszystkim człowieka o wielkim sercu, także filantropa, fundatora stypendium dla młodych lekarzy, honorowego obywatela miasta oraz patrona Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

 

Życiowa droga

O działalności naukowej prof. Marcina Kacprzaka opowiedział prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego prof. dr hab. n. med. Jerzy Marcinkowski. Dyrektor Biblioteki im. Zielińskich dr Grażyna Szumlicka-Rychlik przedstawiła powiązania tego wybitnego lekarza i społecznika oraz jego dokonania dla Płocka. O postaci profesora, związanego z obszarem zdrowia publicznego, medycyną społeczną i epidemiologią mówił prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku dr Jarosław Wanecki. Do rodzinnego aspektu życia profesora nawiązała Beata Krętkowska z Zespołu Szkół nr 3 im. St. Staszica w Ciechanowie w referacie „Wanda i Marcin Kacprzakowie – na drodze życia i nauki”.

 

Recepta na zdrowie

W opinii prof. Marcina Kacprzaka jest niezwykle prosta. Brzmi tak „Odpowiednio się odżywiaj, wypoczywaj, śpij i jedz w określonym czasie, mieszkaj w starannie utrzymanym mieszkaniu. Noś czystą odzież (...), ubieraj się stosownie do pogody. Wolne chwile spędzaj umiejętnie, kulturalnie, przyjemnie”.

 

Ekspozycja pełna pamiątek

Sesji towarzyszyła wystawa „W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi”, którą w 130. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci profesora przygotowało Muzeum Mazowieckie w Płocku. Można ją bezpłatnie oglądać do 4 kwietnia br. w kamienicy muzeum przy Tumskiej 8.

Liczba wyświetleń: 541

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.