Aktualności

O historii w Garwolinie

2018.03.19 11:05 , aktualizacja: 2018.03.20 11:26

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Uczestnicy konferencji siedzą przy stole W spotkaniu uczestniczyli...
Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i Starosta Garwoliński Marek Chciałowsk Wicemarszałek Janina Ewa...

W Garwolinie zorganizowano sesję popularno-naukową, nawiązującą do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem przewodnim spotkania był udział ludowców w zrywie niepodległościowym z 1918 r. W konferencji uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

W kilku referatach

O powiecie garwolińskim u progu II Rzeczypospolitej opowiadali zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się Michał Wójtowicz, który w referacie pt. „Rola Wincentego Witosa w odzyskaniu Niepodległości w 1918 r. i w Sejmie Ustawodawczym”, przypomniał działania podejmowane przez Witosa na drodze do Niepodległej Polski. Mówił także o jego roli w procesie kształtowania odradzającego się państwa. Michał Sztelmach opowiedział o działaniach Polskiej Organizacji Wojskowej i jej udziale w rozbrojeniu wojsk niemieckich w listopadzie 1918 r.

 

Zbigniew Węgrzynek natomiast nakreślił postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920, przybliżając uczestnikom trudy wojennego czasu. Wystąpienie uzupełniła prezentacja odezw i plakatów zachęcających do walki z wrogiem, które w tym czasie kierowano do mieszkańców. Na zakończenie Michał Kalbarczyk w kilku słowach opowiedział o spółdzielczości na terenie powiatu w pierwszych latach II Rzeczypospolitej. Udowodnił, że spółdzielczość przyczyniła się do rozwoju gospodarczego całego terenu. W jej organizację zaangażowani byli zarówno ziemianie, rolnicy jak i działacze ludowi.

 

Pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polski

Spotkanie zorganizowane w ramach powiatowych obchodów niepodległościowych, doskonale wpisuje się w cykl wydarzeń na całym Mazowszu. Przybliżenie postaci Wincentego Witosa to doskonałe nawiązanie do ustanowionego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego patrona roku na Mazowszu. W 2018 r., oprócz Wincentego Witosa patronują nam jeszcze Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Maciej Rataj.

 

– Dbanie o pamięć jest bardzo ważne. Przypominanie historii naszych małych ojczyzn na tle historycznych wydarzeń jest niezwykle ciekawą i potrzebną inicjatywą, dzięki której możemy odkryć na nowo miejsca, w których żyjemy na co dzień. Pielęgnując naszą przeszłość, jesteśmy w stanie tworzyć naszą przyszłość – podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 436

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.