Aktualności
Aktywni mazowieccy seniorzy
2018.03.23 15:00 , aktualizacja: 2018.03.27 09:01
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Wobec wszechogarniającego kultu młodości ludzie starsi często zadają sobie pytanie, czy ich życie jest jeszcze użyteczne, czy mogą mieć jeszcze aspiracje, a nawet plany i marzenia? O aktywności seniorów i współpracy ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku rozmawiano dziś w urzędzie marszałkowskim. Spotkanie zorganizowało Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.
Zmienność tego świata wymaga elastyczności i zdolności dostosowania się do nowych realiów, które umożliwią, tak potrzebny, pełny dialog międzypokoleniowy. Jednym ze sposobów na sprostanie wyzwaniom cywilizacji jest Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW).
– Rozwój Mazowsza to rozwój wielostronny. To inwestycje, między innymi budowa dróg, dofinansowanie szkół i szpitali, instytucji kultury, kolei. Ten rozwój bez troski o mieszkańców Mazowsza byłby niemożliwy. Dla Samorządu Województwa Mazowieckiego kształtowanie polityki senioralnej to jeden z priorytetów, który realizujemy wspólnie ze społecznością skupioną wokół Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wierząc w Państwa pasję i energię, kreatywność i zaangażowanie. Zapraszamy do współpracy. Każda Państwa inicjatywa powinna mieć szansę realizacji – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Ruch UTW
Zainaugurowano go w Polsce ponad 40 lat temu. Mazowsze ma w tym znaczący udział. Zdecydowana większość uniwersytetów prowadzi różnorodne zajęcia, warsztaty, kursy, kluby i koła zainteresowań. Każdy senior może tu znaleźć taka formę aktywności, która odpowiada jego preferencjom. Osoby po zakończonej aktywności zawodowej mają tu możliwość samorealizacji, poszerzenia wiedzy i umiejętności, wszechstronnego rozwoju osobowości, a także szansę na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.
– Zmieniająca się rzeczywistość, a w raz z nią potrzeby edukacyjne i społeczne seniorów, wymagają wypracowania zasad współpracy. Najważniejsze jest włączenie przedstawicieli UTW w obszar decyzyjny. Nic o Was bez Was. Dzięki Państwa opinii możemy dostosować politykę senioralną do realnych potrzeb – dodał p.o. dyrektora MCPS Artur Pozorek.
Strategiczne podejście
Samorząd Województwa Mazowieckiego czynnie działa na rzecz polityki senioralnej. Na przestrzeni ostatnich lat inicjował i wspierał, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, wiele przedsięwzięć poprawiających jakość życia osób starszych oraz sprzyjających ich integracji ze środowiskiem lokalnym w regionie. Główne wyzwania służące rozwojowi polityki senioralnej na Mazowszu określono w Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Obejmują one m.in. rozwój usług środowiskowych wspierających samodzielność osób starszych i ich rodzin, realizację programów profilaktycznych, aktywizację zarówno osób starszych wymagających opieki i wsparcia, jak i członków rodzin (opiekunów osoby niesamodzielnej). W bieżącym roku wydatki na politykę senioralną wyniosą 200 tys. zł (o 264 proc. więcej niż w 2017 r.). Dodatkowo przewidziano ponad 2,45 mln zł dla organizacji pozarządowych w ramach otwartego konkursu ofert, w którym preferowane będą projekty realizowane w partnerstwie, m.in. z radami seniorów, uniwersytetami trzeciego wieku czy kołami gospodyń wiejskich.
Liczba wyświetleń: 640
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.