Aktualności

Niedziela Palmowa w sierpeckim skansenie

2018.03.26 11:05 , aktualizacja: 2018.03.28 13:27

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • palmy wielkanocne Palma wielkanocna to jeden...
  • wierni stoją w kościele Uroczystości rozpoczęła...
  • marszałek z palmą w ręku idzie wraz z wiernymi po terenie skansenu W procesji z palmami...
  • wnętrze jednej z chałup Pająki z bibuły stanowiły...
  • stoisko z ozdobami Jarmark wielkanocny to...
  • Wiesław Raboszuk trzyma palmę obok niego stoi Mirosław Augustyniak, obaj w strojach ludowych Wielkanocną palmę członek...
  • małą kurpianka z [amą w ręce stoi obok babci Tradycja wielkanocna...
  • palmy kurpiowskie Palmy kurpiowskie imponują...

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień Paschalny. Tego dnia, na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w kościołach święci się palmy. Z misternie wyplecionymi palmami w dłoniach wierni licznie przybyli m.in. do Muzeum Wsi Mazowieckiej.

 

Jak co roku muzeum odwiedziło wielu gości, by bliżej poznać wielkanocne zwyczaje. W obchodach Niedzieli Palmowej w Sierpcu wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik i radna województwa Katarzyna Piekarska. Członek zarządu Wiesław Raboszuk natomiast odwiedził Łyse na Kurpiach.

 

Uroczystośc rozpoczęła się mszą świętą odprawianą w zabytkowym XVII-w. kościele. Po niej była możliwość zwiedzania ekspozycji przybliżających bogatą obrzędowość wielkanocną Mazowsza. Spacerując po skansenie, można było zobaczyć także odświętnie udekorowane wnętrza chałup, czyli podwieszane u sufitu izb pająki z bibuły czy kwietne korony na obrazach. W chałupach prezentowano także zwyczaje związane z przygotowaniem do Wielkanocy, np. porządkowanie izb, przygotowywanie wypieków, czy wykonywanie wielkanocnych palm. Całość dopełniały inscenizacje dotyczące malowania jajek i wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze.  

 

– To była wyjątkowa niedziela dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 3 tys. osób, Zespół Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej i jak zwykle barwna Cywilna Grupa Rekonstrukcyjną z Mławy – cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Zwiedzający mieli możliwość nabycia oryginalnych świątecznych akcesoriów. W ramach trwającego przez cały dzień jarmarku wielkanocnego wystawcy oferowali ręcznie wykonywane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, dekoracyjne pisanki, cukrowe baranki oraz inne wyroby rękodzieła ludowego.

 

Liczba wyświetleń: 642

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.