Aktualności

Sierpc przywitał wiosnę

2018.03.21 14:20 , aktualizacja: 2018.03.26 14:37

Autor: Anna Pesta, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • na zdjęciu widać dzieci idące przez skansen z Marzannami Pochód Marzann (fot. Anna...
  • Ozdobione sztucznymi kwiatami gałązki, zwane gaikiem lub nowym latkiem Gaik, zwany też Nowym...
  • O bieloną ścianę chaty ze skansenu oparte są kukły marzann wystawionych do konkursu Kukły Marzann wystawione do...

Marcowe przesilenie jest symbolem nowego początku, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu robi to co roku. Oficjalnie 21 marca podczas imprezy plenerowej Skansen przywitał wiosnę.

 

Marzanna, Morena, Marzoniok…

Zgodnie z prastarym obrzędem zniszczyliśmy Marzannę – kukłę będącą symbolem odchodzącej zimy. W zależności od regionu zwana także Moreną, Marzoniokiem (na Śląsku), Śmiercią, Śmiercichą (w Wielkopolsce), Śmierzcią czy Śmierztką (na Podhalu). To symbol nie tylko mijającej śnieżnej pory roku, ale także otaczającego nas zła – choroby, śmierci i wszelkiego nieszczęścia. Żeby tradycji stało się zadość, również dzieci i młodzież, która przyszła w sobotę do skansenu spaliły, a następnie utopiły niedobrą Pannę Zimę. Teraz wszyscy pełni nadziei możemy wyczekiwać tylko słonecznych dni.

Wynieślismy marzanecka ze wsi, przynieśliśmy latorośka do wsi, ta nasza latorośl bydzie nam piyknie rość” (za Barbarą Ogrodowską: „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”)

 

Obrzęd Gaika i Nowe Latko

Zniszczenie Marzanny, poza magicznym unicestwieniem zimy, to także wstęp do obrzędu Gaika – chodzenia z Nowym Latkiem. Barwny korowód symbolicznie wniósł do wsi sosnową, zieloną gałąź, przybraną wstążkami i papierowymi ozdobami. W ten sposób muzeum przywitało wiosnę, która oby nas już nie opuściła.

 

Rozstrzygnięcie konkursu

To nie wszystkie atrakcje, które czekały na uczestników imprezy „Powitanie wiosny”. Sierpeckie muzeum przygotowało też konkurs na najciekawszą Marzannę. Uczestnicy popisali się kreatywnością. Wśród siedemnastu Marzann jury wyróżniło cztery. Wykonawcami byli: klasa II ze Szkoły Podstawowej w Lipowcu Kościelnym (I miejsce), klasa III ze Szkoły Podstawowej – Gimnazjum w Żurominie (II miejsce), klasy Ia i IIb ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu (III miejsce) oraz I Amerykańskie Przedszkole w Płocku (wyróżnienie). Laureaci otrzymali sprzęt sportowy, a wszyscy uczestnicy konkursu drobne upominki.

 

Wielkanoc na Mazowszu

Po barwnym korowodzie Marzann, gdy nad rzeką została spalona, a następnie utopiona kukła, uczestnicy pochodu podczas prezentacji multimedialnej zapoznali się ze zwyczajami wiosennymi. Rozwinięciem prezentacji była wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w chałupach chłopskich i dworach ziemiańskich. Dużą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem była przejażdżka wozem konnym. Ten niezwykle aktywny dzień zakończył się ogniskiem i pałaszowaniem pieczonych kiełbasek.

 

Wszyscy uczestnicy imprezy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu mają nadzieję, że tak wypędzona zima nie będzie chciała wracać. A wiosna została przyjęta wystarczająco ciepło, aby chciała nam się odwdzięczyć tylko słoneczną pogodą.

Liczba wyświetleń: 172

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.