Aktualności

Która palma najładniejsza?

2018.03.26 09:00 , aktualizacja: 2018.03.28 15:53

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • cztery kolorowe palmy, które brały udział w konkursie wielkanocnym Palmy wielkanocne...
  • na scenie stoją członkinie zespołu ludowego Muzyczny akcent w wykonaniu...
  • na scenie w trzech rzędach stoją laureacji kokursu na najładniejszą palmę i pisankę Laureaci tegorocznego...

O tym można było się przekonać podczas konkursu oraz plebiscytu publiczności zorganizowanego przez Urząd Miejski w Szydłowcu przy współpracy SCK „Zamek” i MODR-u. Patronat honorowy nad XVI Kiermaszem Wielkanocnym objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Kolorowo i smacznie

Na Rynku Wielkim zorganizowano kilkadziesiąt stoisk wystawowo-handlowych. Świąteczne dekoracje, jak na rękodzieło przystało, urzekały oryginalnością. Nie zabrakło również pysznego chleba, wędlin i wyrobów garmażeryjnych. Palmy, jak co roku uwite z wyjątkową starannością, były podziwiane i chętnie fotografowane, a na kiermaszowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze.

 

Palmy jak malowane

W tym roku wybierano najładniejszą palmę w trzech kategoriach: duża, tradycyjna oraz  nietradycyjna. Komisja wybierała również najładniejszą pisankę tradycyjną oraz stylizowaną.

 

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

„Najładniejsza palma nietradycyjna”:

  • I miejsce dla Zespołu Śpiewaczy „Cymbrzanki”,
  • II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich z Huty,
  • III miejsce dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Szydłowcu.

Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymała Świetlica GOK z Pawłowa i Teresa Lużyńska.

 

 „Najładniejsza palma duża”:

  • I miejsce dla Zespołu „Kumosie” z Sadku,
  • II miejsce dla Zespołu Ludowego „Zaborowianki” z Zaborowia,
  • III miejsce dla Zespołu Ludowego „Ostatki” z Ostałówka,
  • wyróżnienie dla Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szydłowcu oraz Zespołu „Zdziechowianki” ze Zdziechowa.

 „Najładniejsza palma tradycyjna”:

  • I miejsce dla Danuty Woźniak ze Zdziechowa,
  • II miejsce dla Justyny Pietras z Sadku,
  • III miejsce dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy „Cymbrzanki”, Zespół Śpiewaczy „Załawianki” i Zespół Ludowy „Ostałki”.

W plebiscycie publiczności w kategorii „Najładniejsza palma duża” największą liczbę głosów zdobyła ta przygotowana przez Zespół „Kumosie” z Sadku. Najładniejszą palmę tradycyjnaą przygotowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Szydłowcu. Zespół Śpiewaczy „Cymbrzanki” triumfował najładniejszą palmą nietradycyjną.

 

Wybrano też najładniejsze pisanki. W wersji stylizowanej najładniejsze przygotowały: Elżbieta Zagórskiej z Szydłowca, Zespoły „Ostałki” oraz „Wróbelki” z Ostałówka. Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla: Małgorzaty Pękali, Katarzyny Jędrochy oraz Zespołu Placówek „Przystań” ze Skarżyska – Kam. W Kategorii tradycyjne zwyciężyły pisanki Haliny Matydze z Chustek, Zesołu „Ostałki” z Ostałówka oraz Danuty Gawędy z Wysokiej.

 

Folklor na żywo

Na kiermaszowej scenie wystąpiły lokalne zespoły ludowe z pieśniami wielkopostnymi: Zespół Rodzinny z Korzyc, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, Zespół „Sąsiadeczki” z Chustek, „Ostatki” z Ostałówka, „Wróbelki” z Ostałówka i „Wolanki” z Woli Lipienieckiej.

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 172

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.