Aktualności

Wybieramy Top Inwestycje Komunalne

2018.04.04 15:00 , aktualizacja: 2018.04.09 15:03
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Będzie to jeden  najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w kraju  i w Europie Wizualizacja nowego...

Top Inwestycje Komunalne to konkurs, który nagradza najlepsze projekty komunalne, proekologiczne, antysmogowe i z zakresu smart cities. W tym roku odbywa się już 7. edycja konkursu.

 

System energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego

W ubiegłym roku zakończył się projekt, w ramach którego w 12 placówkach medycznych podlegających samorządowi województwa zainstalowano kolektory słoneczne służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W rezultacie powstało ponad 2 tys. paneli słonecznych na 5 tys. m² i wytwarzających 2,3 GWth/rok. Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł realizowano z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

 

Szczegółowo o projekcie pisaliśmy w chwili podpisania umowy na jego realizację

 

Projektowi poświęcona jest również dedykowana strona internetowa http://www.kolektory.mazovia.pl/

 

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica

Wśród nominowanych do nagrody znalazła się także placówka w Ząbkach. Budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w kraju, ale i w Europie jest również w czołówce inwestycji zdrowotnych dofinansowanych z mazowieckiego RPO 2014–2020. Nowy szpital ma zapewnić kompleksową opiekę i równomierny dostęp do środowiskowej opieki psychiatrycznej. Przyczyni się do zmniejszenia nierówności w zakresie stanu zdrowia i będzie promować włączenie społeczne osób chorych psychicznie. Pierwsi pacjenci będą przyjęci jeszcze w tym roku.

 

Szpital będzie także przyjazny środowisku – duża część energii cieplnej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, co pozwoli na znaczne oszczędności w stosunku do tradycyjnego zasilania oraz przyczyni się do poprawy stanu powietrza.

 

O tym, jak działa ten system pisaliśmy w lutym

 

Mazowsze z silną reprezentacją

W sumie z terenu województwa mazowieckiego nominowano aż pięć inwestycji. Oprócz projektów realizowanych w jednostkach Samorządu Województwa Mazowieckiego szansę na wygraną ma także przedsięwzięcie  „Płockie rozwiązania komunikacyjne ułatwiające ruch rowerowy i pieszy”, na które dofinansowanie w wysokości ponad 11,4 mln zł z RPO WM 2014 –2020 przyznał zarząd województwa mazowieckiego. Organizatorzy docenili również nową siedzibę Domu Kultury „Kadr” na warszawskim Mokotowie oraz modernizacja systemu ciepłowniczego Płońska.

 

Zagłosuj!

Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi inwestycjami i zachęcamy do oddawania głosów. Inwestycja, która zbierze największą liczbę głosów internautów otrzyma nagrodę specjalną od czytelników portalu. Głosowanie zakończy się 2 maja o godz. 12.00.

Liczba wyświetleń: 438

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.