Aktualności

Kolejne wozy strażackie dla mazowieckich OSP

2018.04.09 15:20 , aktualizacja: 2018.04.09 15:44

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pozują do pamiątkowego zdjęcia Członkowie zarządu z...
  • Beneficjenci w strażackich mundurach Marszałek Adam Struzik...
  • W tle członkowie zarządu Odebranie umowy z rąk...
  • Zabiera głos podczas podpisania umów Marszałek Adam Struzik,...
  • Uroczystość podpisania umów Członek zarządu Elżbieta...
  • Przemawia do zebranych Członek zarządu Rafał...
  • Uroczystość podpisania...

Umowy w tej sprawie z przedstawicielami lokalnych samorządów podpisali marszałek Adam Struzik,  wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członkowie zarządu Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski. Łączna wartość wszystkich umów to ponad 6,6 mln zł.

 

Strażacy z dużym wsparciem

– To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich OSP. Jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Aby strażacy mogli skutecznie nieść pomoc, muszą dysponować jak najlepszym, profesjonalnym sprzętem. Równie istotne jest bezpieczeństwo samych strażaków, dlatego tak ważne jest ciągłe ich doposażanie – podkreśla marszałek Adam Struzik. Inwestując w sprzęt, nie zapominamy jednak o remizach strażackich. Wkrótce, dzięki funduszom z budżetu Mazowsza strażacy będą mogli wyremontować swoje strażnice.

 

W grudniu ubiegłego roku radni zdecydowali o przyznaniu 8 mln zł na dofinansowanie dla OSP. Gminy z Mazowsza złożyły w sumie 262 wnioski na ponad 12 mln zł. Ponieważ kwota ta przekraczała zaplanowany budżet, w pierwszej kolejności do dofinansowania wskazano pojazdy – 2 ciężkie, 42 średnie oraz 13 lekkich wozów strażackich. Na ten cel zostanie przekazanych 6,62 mln zł. Pozostałe 1,38 mln zł zostanie przeznaczone na specjalistyczny sprzęt.

 

– Zakup niezbędnego sprzętu wzmocni poczucie bezpieczeństwa na terenach operowania dofinasowanych jednostek, co bezpośrednio przełoży sie na komfort życia mieszkańców – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W słusznej sprawie

Tego typu wsparcie pozwala ochotniczym strażom pożarnym profesjonalnie wykonywać ich zadania. Strażacy z OSP to najczęściej pierwsze osoby przybywające na ratunek, nie tylko w przypadku pożarów, ale też do wypadków drogowych, a także w trakcie klęsk żywiołowych. Aby ich zaangażowanie przyniosło jak najlepsze rezultaty, wymaga wsparcia specjalistycznym sprzętem. Tylko w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencji. Do tego dochodzą liczne akcje prowadzone wspólnie z zawodowymi strażakami z PSP. Z roku na rok – m.in. dzięki wsparciu z budżetu województwa – strażacy ochotnicy dysponują coraz lepszymi pojazdami i odpowiednim sprzętem. Jednak nadal wiele jednostek wymaga wsparcia (na Mazowszu jest ich prawie 2 tys.). Stąd decyzja o dofinansowaniu 57 ochotniczych straży pożarnych przy zakupie odpowiednich wozów strażackich.

 

– Kiedy w grę wchodzi niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, to właśnie druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych zwykle jako pierwsi udzielają pomocy. Aby ta pomoc była jeszcze bardziej skuteczna, druhowie muszą być odpowiednio wyposażeni. Wsparcie finansowe samorządu województwa mazowieckiego pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu dojazd do potrzebujących będzie szybszy, a pomoc bardziej efektywna – podkreśla członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Znaczenie niezawodnego sprzętu podczas akcji podkreśla także członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

–  Rolą samorządu województwa jest nie tylko troska o rozwój regionu, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego od lat udzielamy wsparcia finansowego ochotniczym strażom pożarnym na Mazowszu, które są nieocenionym wsparciem dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i niejednokrotnie udowadniają swoją skuteczność podczas akcji ratowniczych i gaśniczych. Każde nowe wyposażenie, zwłaszcza tak nowoczesne jak specjalistyczne samochody ratowniczo-gaśnicze, poprawia możliwości bojowe jednostki i sprawia, że strażacy czują się bezpieczniej podczas służby – przypomina.

 

Dotychczas samorząd województwa przeznaczył na wsparcie OSP już 67,4 mln zł, co pozwoliło jednostkom na zakup 659 specjalistycznych wozów, 36 łodzi oraz ok. 690 pomp.

Liczba wyświetleń: 1341

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.