Aktualności

Jubileusz Państwowego Zakładu Higieny

2018.04.10 09:30 , aktualizacja: 2018.04.13 10:06
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Widok od strony ul. Spacerowej Siedziba PZH

Podczas uroczystej gali z okazji 100 lat działalności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny członek zarządu Elżbieta Lanc przekazała władzom placówki przyznaną przez sejmik Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

 

Niezwykła historia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego  Państwowy Zakład Higieny powstał w 1918 r. Jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju oraz jedną z nielicznych, mającą tyle lat, ile niepodległa Polska. Wraz ze zmieniającą się sytuacją zdrowotną i polityczną kraju oraz rozwojem nauk medycznych, zmieniały się funkcje instytutu. Zawsze jednak prowadził działalność w podstawowych dziedzinach zdrowia publicznego, zarówno o charakterze praktycznym, jak i interwencyjnym, naukowym i szkoleniowym. Na przestrzeni lat dzięki działaniom PZH wprowadzono w kraju ustawodawstwo dotyczące ochrony przed chorobami zakaźnymi, w tym powszechny system szczepień ochronnych.

 

Dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków

Obecnie, w oparciu o współczesną wiedzę, nowoczesne narzędzia i wieloletnie doświadczenie, instytut prowadzi szkolenia dotyczące zdrowia publicznego, epidemiologii i mikrobiologii. Jego zadaniem jest  ochrona zdrowia ludności poprzez walkę  z chorobami cywilizacyjnymi i tymi nowo pojawiającymi się, zapobieganie chorobom zakaźnym i niezakaźnym a także monitoring sytuacji zdrowotnej oraz bezpieczeństwa żywności.

Placówka dysponuje Laboratorium BioSafety Level 3 (BSL-3) o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, umożliwiającym wykonywanie badań odwoławczych i szkoleń w zakresie zasad postępowania z materiałem podejrzanym o skażenie wysoce niebezpiecznymi patogenami.

Państwowy Zakład Higieny prowadzi również działalność usługową. Każdy może wykonać tu badania diagnostyczne m.in. związane z zakażeniami układu pokarmowego czy oddechowego, neuroinfekcjami, grypą, a także chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

PZH wydaje również Atesty Higieniczne i Certyfikaty Jakości Zdrowotnej.      

 

Słowa uznania

Gratulując władzom i pracownikom instytutu jubileuszu, członek zarządu Elżbieta Lanc podkreśliła bogaty dorobek i znakomitą renomę instytutu.

– Jestem pełna uznania dla wszechstronnej, bardzo aktywnej i owocnej działalności Państwa instytucji, jej ożywionej współpracy z wiodącymi organizacjami i ośrodkami naukowymi w kraju i na świecie oraz wypracowanych sukcesów, dzięki którym stale poprawia się stan zdrowia Polaków, a co za tym idzie – również jakość życia – podsumowała.

Liczba wyświetleń: 207

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.