Aktualności
Stop smogowi!
2018.04.13 10:35 , aktualizacja: 2018.04.17 15:01
Autor: Aleksandra Szybilska (PZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Smog jest zagrożeniem realnym, a na jego negatywne skutki jesteśmy narażeni wszyscy. W ciągu ostatnich kilku lat kwestia jakości powietrza z tematu lokalnego stała się zagadnieniem o znaczeniu ogólnopolskim.
Skala problemu jest bardzo duża. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, każdego roku około 4–6 tys. mieszkańców Mazowsza umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza.
Na Mazowszu od listopada zeszłego roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Nowe przepisy wskazują, jakie piece i opał mogą być stosowane, a które należy ograniczyć.
Najważniejsze – edukować i informować
Choć o smogu tak wiele się mówi, ciągle istotną kwestią jest uświadamianie, jak wiele nieekologicznych zachowań wynika często z braku wiedzy. Świadomość, jak duży wpływ ma zdrowie i jakość życia każdego z nas ma jakość wdychanego przez nas powietrza, ma tu kluczowe znaczenie. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zorganizował w kilku miastach Mazowsza cykl spotkań informacyjnych skierowanych do samorządowców.
Nurtujące kwestie
Główną ideą spotkań było nagłośnienie najważniejszych założeń uchwały antysmogowej dla Mazowsza oraz kwestii realizacji Programów Ochrony Powietrza. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano rolę wczesnej profilaktyki oraz stosowania się do nowych wytycznych. Rozmawiano także o możliwościach finansowania działań związanych z poprawą jakości powietrza. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się m.in. z zasadami dofinansowania wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, użytkowanych w szczególności w indywidualnych gospodarstwach domowych. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 375 osób, w tym przedstawiciele 213 gmin regionu, a także zainteresowane podmioty i mieszkańcy.
Z najczęściej zadawanych pytań powstał specjalny informator. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.
Liczba wyświetleń: 556
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.