Aktualności

Wymarzyli sobie w Płocku Teatr

2018.04.16 12:50 , aktualizacja: 2018.04.16 15:53

Autor: Monika Mioduszewska-Olszewska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odznaczył medalem Pro Masovia twórców Srebrnej Maski – autorkę projektu Zofię Samusik-Zarembę oraz wykonawcę i sponsora Jerzego Stachurskiego Entuzjazm i oddanie sprawom...
  • na scenie stoją marszałek Adam Struzik i twórcy PTPT Pro Masovia dla twórców...
  • na scenie w rzędzie stoją twórcy i członkowie Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru Życzenia, nagrody,...
  • marszałek Adam Struzik gratuluje Zofii Samusik-Zarembie Dyplomami uznania...

W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku świętowano jubileusz Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. W ciągu mijającego półwiecza PTPT zrealizowało mnóstwo projektów, m.in. spektakli, wieczorów poetyckich, recitali, form edukacyjnych. Obejrzało je tysiące widzów.

 

Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru

Od 50 lat z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem działa na rzecz wszechstronnego rozwoju kultury teatralnej w regionie płockim. Przyczynia się do pielęgnowania lokalnych tradycji, ochrony dorobku sztuki narodowej i powszechnej w dziedzinie teatru, jak również do propagowania nowatorskich pomysłów i rozwiązań artystycznych. Prężnie działające lokalne stowarzyszenie od 35 lat nagradza twórców płockiej sceny Srebrną Maską. Każdego roku, w Międzynarodowym Dniu Teatru, otrzymują ją artyści, którzy w poprzednim sezonie wyróżnili się swoją pracą artystyczną. Od kilku lat PTPT wyróżnia również pracowników teatru spoza sceny – Małą Złotą Maską.

Podczas uroczystej gali obecny prezes PTPT Jarosław Wanecki i dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego Marek Mokrowiecki nawiązali do laureatów  dotychczas nagrodzonych Srebrnymi Maskami. Wspominano też ludzi i przedstawienia, których już nie ma, m.in. Jana Skotnickiego, który stworzył płocki teatr, Krystynę Michel, aktorkę, która swoje ostatnie chwile spędziła na scenie, Marka Perepeczko i Adama Hanuszkiewicza.

 

Były wyróżnienia…

Zwykle nagradzaniem zajmują się członkowie PTPT, ale tego wieczoru nagrody powędrowały do nich. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odznaczył medalem Pro Masovia twórców Srebrnej Maski – autorkę projektu Zofię Samusik-Zarembę oraz wykonawcę i sponsora Jerzego Stachurskiego, dyplomy uznania wręczył zarządowi Towarzystwa. Członkowie PTPT nagrodzili swojego prezesa „Złotym Jerzym” wykonanym przez Jerzego Stachurskiego specjalnie na tę okazję. Do Jarosława Waneckiego trafił też medal Laude Probus, przyznany przez Prezydenta Płocka.

 

– Stowarzyszenie wnosi istotny wkład do życia społeczno-kulturalnego na ziemi płockiej. Integruje  środowiska twórcze miasta i regionu. Państwa pasja, entuzjazm i oddanie sprawom sztuki budzą moje wielkie uznanie. Życzę dalszej owocnej pracy, realizacji wielu nowych, ambitnych przedsięwzięć oraz niesłabnącej fascynacji światem Melpomeny – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

... i artystyczne uniesienia

Wieczór rozpoczął Daniel Olbrychski, którego PTPT nagrodziło Złotą Maską w 2017 r. Aktor wyrecytował „Grande Valse Brillante” – fragment poematu Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”, którym, debiutował na scenie w wieku 16 lat. Piotr Bała przedstawił monolog Jacka Soplicy z „Pana Tadeusza”. Popisy wokalne dały Sylwia Krawiec, Katarzyna Anzorge i Magdalena Tomaszewska. Zdzisława Bielecka-Piórkowska i Hanna Zientara-Mokrowiecka przypomniały modlitwę Ani Shirley. Był też fragment „Jeremiasza” w wykonaniu Henryka Błażejczyka, punkrockowy występ Mariusza Pogonowskiego i popis duetu Marek Walczak/Krzysztof Misiak. Beata Łuczak zabrała widzów w świat bajki, a Krzysztof Prus tłumaczył, że zadaniem reżysera, podobnie jak lekarza, jest przede wszystkim – nie szkodzić. Emocjonującą częścią wieczoru był monolog Doktora Stockamanna z „Wroga ludu” Ibsena w wykonaniu Szymona Cempury. Wystąpił też polsko-czeski duet – Marek Mokrowiecki i Karol Suszka. Był wspólny toast i tort urodzinowy, a na zakończenie wieczoru na scenie pojawił się Tadeusz Woźniak ze swoim rodzinnym zespołem. Widzowie usłyszeli muzykę z płockiego przedstawienia „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego z 1981 r. oraz znane przeboje „Zegarmistrz światła” czy „Smak i zapach pomarańczy”.

 

Płockiemu Towarzystwu Przyjaciół Teatru życzymy kolejnych lat równie owocnej działalności.

 

Liczba wyświetleń: 452

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.