Aktualności

Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń

2018.04.16 12:30 , aktualizacja: 2018.04.18 13:30

Autor: Dorota Pozorek (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu Elżbieta Lanc w towarzystwie czworga uczestników forum pozują do zdjęcia Wicemarszałek Wiesław...

Na siódmym już Forum Regionów Polski i Chorwacji dyskutowano o rozwoju regionów obu krajów. Województwo mazowieckie reprezentowali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– Współpraca regionów Polski i Chorwacji trwa już 7 lat. Nawiązanie tej współpracy pomogło w rozwinięciu nowych dziedzin, w których dotychczas nie prowadziliśmy działalności. Dzisiaj można stwierdzić, że nasze relacje są dojrzalsze i przynoszą owoce. Rozbudowanie dróg transportowych czy wspólne imprezy kulturalne to tylko niektóre z nich – zauważył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

VII Forum Regionów Polski i Chorwacji trwało cztery dni, od 10 do 13 kwietnia br. Spotkanie zorganizowano w Poreč, w Chorwacji. Dyskutowano o planowaniu rozwoju polskich i chorwackich regionów. Poruszano też kwestie inwestycji, zrównoważonego rozwoju i wspierania obszarów wiejskich. Nie zapomniano również o edukacji i kulturze w regionach.

– Współpraca w dziedzinie kultury i edukacji umacnia więzi między regionami obu krajów. Wymiana naukowa, promowanie literatury i nauki języków – to wszystko rzutuje na bardzo pozytywne relacje międzynarodowe – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Współpraca między samorządami

Organizowane już od 11 lat forum daje szansę wymiany poglądów między przedstawicielami władz polskich i chorwackich samorządów. To bardzo dobra okazja do nawiązywania kontaktów, dzielenia się wiedzą z różnych dziedzin, a także porównania różnych wizji rozwoju. Ubiegłoroczna edycja forum odbyła się w Polsce, w Toruniu.

– Nasze partnerstwo pozwala na unikanie tych samych pomyłek, a stwarza szanse na kopiowanie sukcesów i dobrych wzorców. Musimy wzmacniać swoją rolę i pozycję, to nasza wspólna droga, nasz wspólny cel – wyjaśniał Prezydent Stowarzyszenia Regionów Chorwacji Goran Pauk.

W obradach, poza przedstawicielami polskich i chorwackich samorządów, uczestniczyli posłowie do Sejmu RP i chorwackiego parlamentu (Saboru). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Kolinda Grabar-Kitarovič, Prezydent Republiki Chorwacji.

 

Mazowsze i Żupania Zagrzebska

Kontakty bilateralne województwa mazowieckiego z Żupanią Zagrzebską zapoczątkował udział chorwackiego regionu w konferencji „Wspólna Europa – rola regionów“ w październiku 2013 r. Współpraca koncentruje się na realizacji działań w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej i projektów Interreg dla Europy Środkowej. Kluczowymi dziedzinami porozumienia o współpracy są: rozwój działalności gospodarczej, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, ochrona środowiska, zdrowia, polityka rynku pracy, przeciwdziałanie bezrobociu, kształcenie zawodowe, szkolnictwo, kultura, tworzenie warunków dla wymiany grup młodzieży, także sport i turystyka.

Liczba wyświetleń: 223

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.