Aktualności

Piękne czytanie w Płocku

2018.04.16 15:25 , aktualizacja: 2018.04.18 14:53

Autor: Marta Jaroszewska, Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

laureaci konkursu pozują do zdjęcia. W rękach trzymają dyplomy Laureaci konkursu mogą...

Rozbudza wrażliwość na piękno słowa i literatury, umożliwia prezentację własnych umiejętności i uczy rywalizacji w przyjemnej atmosferze – to niewątpliwie zalety konkursu pięknego czytania. Jubileuszową, X edycję, zorganizowano pod patronatem marszałka Adama Struzika w Bibliotece Publicznej w Płocku.

 

Wyjątkowa edycja…

Zadecydował o tym nie tylko okrągły jubileusz. Do udziału w konkursie zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – aż 80 osób! Karty zgłoszeń nadesłało 35 placówek oświatowych z Płocka i okolic. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach:

  • I – dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie zerówek (11 uczestników),
  • II – uczniowie klas I–III szkół podstawowych (31 uczestników),
  • III – uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych (18 uczestników),
  • IV – uczniowie klas VII  szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjów (20 uczestników).

 

…i wyjątkowo wysoki poziom

Komisja konkursowa miała duży kłopot w wytypowaniu zwycięzców. Oceniano: technikę czytania (płynność, dykcja i tempo czytania) oraz sposób interpretacji poprzez wykorzystanie środków artystycznego wyrazu (takich jak: pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie), a także ogólne walory estetyczne wykonania. Przewodnicząca jury przyznała, że członkowie komisji dużą uwagę przywiązywali do emocji przekazywanych podczas czytania fragmentów tekstów literackich. W jury obradowali przedstawiciele płockiej Biblioteki pedagogicznej, PetroNews, Książnicy Płockiej, Tygodnika Płockiego, Radia RPL FM, Zespołu Szkół nr 3 w Płocku.

 

Laureaci nagrodzeni

Zwieńczeniem każdej z czterech kategorii Konkursu było wręczenie laureatom i wyróżnionym uczestnikom pamiątkowych dyplomów, nagród książkowych oraz nagród rzeczowych. Fundatorami nagród byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Filia nr 3 Książnicy Płockiej. Nagrodę specjalną przyznało Radio RPL FM: laureaci trzeciej i czwartej kategorii wystąpią na antenie radia, wcielając się w rolę dziennikarzy radiowych! Podziękowania z rąk dyrektor Agnieszki Olczyk-Twardy otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali uczestników do udziału w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy, a miłośników czytania serdecznie zapraszamy na kolejne edycje Konkursu!

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 15 kB, Liczba pobrań: 247

Liczba wyświetleń: 241

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.