Aktualności

Stypendia i indeksy dla najlepszych młodych fizyków

2018.04.20 10:50 , aktualizacja: 2018.10.18 12:57

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • pokaz naukowy Fizyka w praktyce...
  • członek zarządu Elżbieta Lanc i alureatka konkursu Julia Wilk Nagrodę w kategorii „Praca...
  • trzech laureatów konkursu z indeksami i nagrodami w ręku Laureaci XIII edycji...

Znamy finalistów XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Fizyczne Ścieżki” organizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na najlepszych czekały indeksy polskich uczelni, stypendia oraz nagrody rzeczowe.

 

Inicjatywa skierowana była do uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Nagrody najlepszym, w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego, wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego  Elżbieta Lanc.

 

– Gratuluję młodym adeptom nauki zwycięstwa w konkursie. Cieszę się, że młodzi ludzie aktywnie i niestrudzenie sięgają po wiedzę. Wierzę, że zdobyte stypendia będą skuteczną motywacją dla innych uczniów do rozwijania naukowych pasji – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Ostatnia prosta

Tegoroczny krajowy finał odbył się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia”. Wydarzenie stwarzało młodym adeptom nauki możliwość dyskutowania o swoich pomysłach z jurorami i gośćmi festiwalu – nauczycielami, popularyzatorami, pasjonatami nauki. Uczniowie mogli zgłaszać projekty w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego oraz esej. Do seminarium finałowego jury zakwalifikowało 14 prac przygotowanych przez 25 uczniów i uczennic z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Spośród zgłoszonych prac jury wybrało laureatów nagród w każdej z kategorii:

  • kategoria „Praca naukowa”

I miejsce – Julia Wilk „Badanie zależności magnetycznej siły hamującej ruch staczającego się po paramagnetyku magnesu od jego prędkości”; szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu; opiekun naukowy: Bogusław Urwanowicz,

II miejsce – Dominika Ostrowska, Arkadiusz Kotynia, Jakub Komar „Wyznaczanie składowej poziomej indukcji ziemskiego pola magnetycznego z wykorzystaniem cewek Helmholtza”; szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu; opiekun naukowy: Zenona Stojecka.

  • kategoria „Pokaz zjawiska fizycznego”

I miejsce – Kacper Kidała „Lewitacja akustyczna”; szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie;  opiekun naukowy: Anna Tuźnik,

II miejsce – Dorian Bajorek, Daniel Holeczki, Daniel Szlijan „ZeSzyChtuLa”; szkoła: Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach; opiekun naukowy: Małgorzata Szymura,

III miejsce – Aleksandra Generowicz, Marcin Miśkiewicz, Krzysztof Hadrych „Silnik Curie”; szkoła: III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu; opiekun naukowy: Małgorzata Masłowska.

  • kategoria „Esej”

I miejsce – Julia Adamczyk-Jóskow „Czas, przestrzeń, tożsamość”;  szkoła: V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej;  opiekun naukowy: Janina Kula.

 

Dodatkowo przyznano 4 wyróżnienia poza finałem.

Liczba wyświetleń: 705

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.