Aktualności

Strażacy z Liwa mają nowy samochód

2018.04.23 10:30 , aktualizacja: 2018.04.23 12:07

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Zdjęcie przedstawia nowe auto ochotników, zaparkowane przed strażnicą Nowy samochód druhów OSP...
  • rzędem stoją strażacy ochotnicy, przedstzwicielki zarzadu województwa przekazują strażąkom kluczyki do nowego auta Przekazanie kluczyków do...
  • Druhowie z mazowieckich...
  • na zdjeciu widać kościół w Liwie, przed wejściem stoją strażacy i samochód gaśniczy Uroczystości rozpoczęła...
  • członkowie orkiestry dętej działającej przy OSP LIw O oprawę muzyczną zadbała...

Gaszą pożary, ratują poszkodowanych w wypadkach drogowych, usuwają skutki powodzi – tacy właśnie są strażacy ochotnicy z OSP w Liwie. Do prowadzonych akcji potrzebują nie tylko odwagi i dużych umiejętności, ale też niezawodnego sprzętu.

 

Jednostka wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy o wartości ponad 900 tys. zł. Jego zakup był możliwy m.in. dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 w wysokości przeszło 360 tys. zł. W uroczystym  przekazaniu auta wzięły udział wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– OSP wpisała się w historię i tradycję wielu miejscowości. Bohaterska postawa strażaków ochotników, ich poświęcenie oraz skuteczne działania spotykają się zawsze z wielkim szacunkiem i uznaniem. Mam nadzieję, że nowy sprzęt znacznie ułatwi wykonywanie tej ważnej i zaszczytniej służby – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Skuteczni i bezpieczni

Samochód wraz z wyposażeniem umożliwi jednostce OSP prowadzenie akcji ratunkowych zarówno w przypadku pożarów, powodzi, huraganów, ale i w innych sytuacjach zagrożenia. Natomiast zwiększenie liczby i jakości sprzętu ratowniczo-gaśniczego poprawi sprawność jednostki, zwiększy gotowość bojową do niesienia pomocy oraz skróci czas dotarcia na miejsce interwencji.

 

– Druhowie z mazowieckich ochotniczych straży pożarnych są nieocenionym wsparciem dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia. Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera finansowo OSP, poprawiając możliwości bojowe jednostek i zwiększając poczucie bezpieczeństwa strażaków – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Nowy sprzęt

Jednostka OSP Liw posiadała do końca 2017 r. trzy samochody pożarnicze, w tym dwa gaśnicze (Jelcz GCBA 6/32 1986 r., Man GBA 2/27 z 2001 r.) oraz BUS Mercedes SLK z 1994 r. Stan dotychczas użytkowanego samochodu typu ciężkiego (30-letniego) wykluczał go z dalszej eksploatacji z przyczyn technicznych, ekonomicznych, organizacyjnych i środowiskowych. Zakupiony średni uterenowiony samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM wypełnił lukę po wysłużonym aucie. Jednostka otrzymała również elementy niezbędne do utrzymania gotowości operacyjnej, m.in. motopompę pływającą (wydajność 400 l/min) oraz szlamową (wydajność 1300 l/min), 2 agregaty prądotwórcze o mocy 6 kW i 3 kW  i stopniu ochrony min. IP 54, zestawy ratownictwa technicznego i medycznego oraz deskę ortopedyczną wyposażoną w pasy bezpieczeństwa i klockowy stabilizator głowy.

 

OSP Liw

Siedziba jednostki znajduje się w bliskiej odległości od głównych tras drogowych, gdzie często występują zdarzenia z udziałem pojazdów samochodowych. Z uwagi na lokalizację, poziom wyszkolenia, dyspozycyjność i zaangażowanie druhów podczas działań ratowniczo-gaśniczych stanowi ważny element zabezpieczenia operacyjnego gminy Liw i miasta Węgrów oraz powiatu węgrowskiego. OSP Liw włączono do KSRG w 2000 r. Obecnie czynnie działa 38 członków, w tym 2 panie. Nowe pokolenie ochotników zdobywa wiedzę i umiejętności w ramach Młodzieżowej Drużyny Strażackiej. Orkiestra Dęta pozwala rozwijać talenty muzyczne nie tylko druhom.

 

Liczba wyświetleń: 532

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.