Aktualności

Marszałek Adam Struzik spotkał się z nowym Ambasadorem ChRL w Polsce

2018.04.24 14:25 , aktualizacja: 2018.04.25 09:14

Autor: Anna Świerk (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Ambasador Chin i marszałek województwa ściskają sobie dłonie Ambasador Nadzwyczajny i...
  • przy stole siedzą przedstawiciele województwa mazowieckiego i Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce O współpracy Mazowsza z...
  • Wspomnienia z Warszawy -...
  • na zdjęciu widać komplet chińskiej porcelany do parzenia herbaty Jak herbata to tylko w...

Wizytę w urzędzie marszałkowskim złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guanguyan, który swoją misję w Polsce rozpoczął 17 kwietnia br. 

 

Województwo mazowieckie współpracuje z dwiema chińskimi prowincjami – Szantung i Hebei. Na przestrzeni ostatnich kilku lat prowadzone były obustronne rozmowy o wzajemnym współdziałaniu na wielu płaszczyznach. Marszałek Adam Struzik zapewnił o otwartości na kontakty z innymi chińskimi prowincjami. Podkreślił, że władze Mazowsza chętnie pomagają w nawiązywaniu głębszych wzajemnych więzi gospodarczych i kulturalnych.

 

– Wierzę, że w ramach projektu Nowy Jedwabny Szlak uda się nam zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć – zaznaczył marszałek.

 

Obszary współpracy

Marszałek Adam Struzik przedstawił potencjał gospodarczy województwa mazowieckiego, wskazując m.in. na obecność największego w tej części Europy koncernu naftowego PKN Orlen. Poinformował też o zlokalizowanych w różnych miejscach regionu specjalnych strefach ekonomicznych, które gotowe są przyjąć chińskich inwestorów. Jako element sprzyjający bliższym kontaktom z Państwem Środka marszałek zwrócił uwagę na bezpośrednie połączenia lotnicze między Warszawą i Pekinem.

 

Możliwości chińskich inwestorów

Ambasador Liu Guanguyan podziękował marszałkowi województwa za niezwykle ciepłe przyjęcie jak i otwartość na kontakty z Chinami. Zaprosił Gospodarza Mazowsza do odwiedzenia chińskich prowincji, z którymi możliwe byłoby nawiązanie współpracy bilateralnej oraz realizowanie wspólnych międzyregionalnych przedsięwzięć. Podkreślił, że Chiny mają zarówno zdolności technologiczne, jak i finansowe do inwestowania w Polsce. Dodał, że większość chińskich rezerw finansowych przeznaczanych jest na przedsięwzięcia zagraniczne. Zaznaczył też, że coraz więcej inwestorów z Chin zainteresowanych jest rynkiem polskim.

 

Obie strony wyraziły wolę utrzymywania stałych wzajemnych kontaktów w ramach współpracy między chińskimi i mazowieckimi przedsiębiorcami.

 

Liczba wyświetleń: 315

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.