Aktualności

Fryderyk dla Kapeli ze Wsi Warszawa

2018.04.26 09:25 , aktualizacja: 2018.04.27 08:58

Autor: Małgorzata Przytuła (KP), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • NA ekranie za zespołem logotyp Mazowieckiego Szlaku Tradycji Koncert w Teatrze Polskim,...
  • Kobieta w stroju ludowym Maria Bienias
  • Trzy kobiety stojąceprzy płocie Bandysionki
  • Pięciu mężczyzn w strojach kurpiowskich Carniacy
  • Męzczyzna z ligawką w rękach Eugeniusz Szymaniak
  • CZterecj mężczyzn z instrumentami: saksofonem, skrzypcami, bębnęm i akordeonem Kapela Zdzisława...
  • Muzyk ze skrzypcami Stefan Nowaczek
  • Kobieta siedząa przy stole Marianna Rokicka
  • KOncert odbył się w Teatrze Polskim Publiczność na koncercie,...

Kapela ze Wsi Warszawa otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii Muzyka korzeni za album „Re:akcja mazowiecka”.

 

Sięgając do źródeł

Zespół od początku istnienia sięga do skarbów etnicznych Mazowsza, popularyzując je na całym świecie i udowadniając, że muzyka tradycyjna może stanowić niewyczerpane źródło artystycznych inspiracji. W swoim dorobku ma wiele znamienitych nagród, setki koncertów zagranych na całym świecie, ciekawe projekty realizowane z innymi muzykami i rzesze fanów. W minionym roku grupa obchodziła swoje dwudziestolecie, a nagrodzony album miał stanowić zwieńczenie ich dotychczasowej twórczości i swoisty hołd złożony wiejskim muzykantom – ich nauczycielom, inspiratorom, przewodnikom.

 

Połączył ich szlak

Gości, którzy wystąpili z nimi na płycie, odnaleźli na Mazowieckim Szlaku Tradycji. I tak zaczęła się współpraca przy tym fascynującym projekcie, mającym stanowić pomost pomiędzy tradycją a współczesnością. Na płycie usłyszymy śpiewaczki Marię Bienias z Woli Koryckiej i Mariannę Rokicką z Rudzienka, skrzypka Stefana Nowaczka z Podłęża, legacza, czyli muzyka grającego na ligawce Eugeniusza Szymaniaka z Dzierzb Włościańskich oraz grupy śpiewacze: kobiecą Bandysionki z Bandyś i męską Carniacy z Czarni. W nagraniach wzięła udział także Kapela Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia. Przygotowany materiał spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem podczas 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, gdzie u boku Kapeli ze Wsi Warszawa wystąpili mazowieccy mistrzowie.

Liczba wyświetleń: 476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.