Aktualności

Dialog kulturowy w Makowie Mazowieckim

2018.04.27 13:40 , aktualizacja: 2018.04.27 14:06

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • przemawia wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska Wicemarszałek Janina Ewa...
  • odrestaurowany budynek dawnej bożnicy żydowskiej w Makowie Elewacja zachowała...
  • na scenie trzech wykonawców muzyki klemerskiej Koncert zespołu NeoKlez...

W odrestaurowanym budynku dawnej bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim powstało Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”. Z mieszkańcami spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Dawny dom modlitw znajduje się przy ul. Zielony Rynek 5. Dzięki środkom unijnym możliwa była rewitalizacja obiektu oraz nadanie mu nowych funkcji.

 

Pisaliśmy o tym w informacji   „Duża kasa dla Makowa Mazowieckiego”.

 

–  Wyremontowany budynek nawiązuje do historycznej tradycji miasta. Cieszę się, że dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, udało się tchnąć nowe życie w ten zabytkowy obiekt.  To znakomite miejsce do realizacji projektów związanych z kulturą i edukacją – zaznaczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Trochę historii

Bet-Hamidrasz, zwany nowym Domem Modlitw lub małą synagogą, budowany był przez rodzinę rabina Efraima Fiszela Najmana-Salomona od 1857 r. z własnych funduszy. Mieściła się w nim sala modlitw i dom studiów religijnych. Za czasów rabina Jehudy Łejba Grabena w 1882 r. założono tu jesziwę. Budynek zniszczono w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 odbudowano go na dom mieszkalny zachowując jego elewację. Ostatni mieszkańcy opuścili budynek w 2013 r. W 2016 r. powstał projekt pt. „Restauracja zabytkowego budynku modlitewnego Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim pochodzącego z 1873 r. i jego przystosowanie na cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne”.

 

Otwarciu towarzyszył koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu NeoKlez.

Liczba wyświetleń: 377

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.