Aktualności
Dla Niepodległej – impreza plenerowa w Muzeum Wsi Radomskiej
2018.04.30 11:05 , aktualizacja: 2018.04.30 11:58
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Widowiskowo wyglądały też...
- Widowisko odgrywali aktorzy...
- Muzeum znane jest z...
- Ludność chłopska brała...
- Widok aktorów z grupy...
Otwarciem wystawy „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej”, widowiskiem historycznym oraz piknikiem rodzinnym Muzeum Wsi Radomskiej uczciło jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik.
– W historii naszego kraju nie brakowało trudnych, dramatycznych okresów dziejowych. Trzy rozbiory, liczne powstania, II wojna światowa – to tylko niektóre wydarzenia, jakie zaważyły na losach Polski. Jednak Polacy nigdy się nie poddawali w swych staraniach o wolność. Po trzech rozbiorach i 123 latach zaborów nastąpiło upragnione odrodzenie niezawisłego państwa polskiego. Obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania Niepodległości jest okazją do wielkiej radości, ale i refleksji nad naszą trudną historią i ludźmi, którzy przelali krew i oddali życie w walce o wolną Ojczyznę – powiedział marszałek Adam Struzik.
Wystawa przygotowana przez muzeum pokazuje szeroki wymiar zagadnień związanych z tematem walk o niepodległość. Zwiedzający poznają wkład ruchu chłopskiego w odzyskanie wolności – zaangażowanie w działalność organizacji i związków politycznych, wojskowych i społecznych, udział w walce o kształt granic nowej Polski. Podjęto też problematykę sytuacji chłopskiej po odzyskaniu niepodległości oraz udział tej warstwy społecznej w życiu politycznym kraju.
Na własne oczy
Goście odwiedzający w tym dniu muzeum stali się też świadkami widowiska historycznego „Obywatele 1918”. Pokazywało ono epizody z życia mieszkańców wsi polskiej, ze szczególnym wyeksponowaniem wsi radomskiej, w latach I wojny światowej i walk o granice Rzeczypospolitej. Sceny z udziałem aktorów i rekonstruktorów odwoływały się do konkretnych wydarzeń historycznych oraz losów bohaterów historycznych, w tym Wincentego Witosa.
20 lecie współpracy z samorządem
Uroczystości stały się okazją na otwarcie wystawy plenerowej „20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego”. 18 plansz ukazuje rozbudowę i modernizację placówki, wydawnictwa, zorganizowane imprezy i najciekawsze projekty, a także przyznane nagrody i wyróżnienia.W uroczystościach wzięła też udział Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca sejmiku oraz Zbigniew Gołąbek, radny województwa.
Liczba wyświetleń: 383
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.