Aktualności
Jubileusz 500-lecia parafii w Stoczku
2018.05.08 14:10 , aktualizacja: 2018.05.09 14:49
Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Pięć wieków temu została powołana do istnienia parafia w Stoczku, w powiecie węgrowskim. W obchodach wzięła udział członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, która wręczyła parafii Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” nadany przez marszałka Adama Struzika.
Z okazji jubileuszu 500-lecia parafii odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna celebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa. Uroczystości jubileuszowe poprzedził recital słowno-muzyczny z oprawą Orkiestry Dętej OSP Liw oraz wykład ks. Zenona Czumaja, dyrektora Archiwum i Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie, który przybliżył historię powstania wspólnoty.
– Parafia jest duchową wspólnotą, której fundamentem jest wiara. Nie każdy wierny może się poszczycić należeniem do parafii o tak wiekowej tradycji, świadczącej o niezłomności mieszkańców tego regionu. Od lat obserwuję, jak wspólnota w Stoczku troszczy się o swój kościół, dba o wartości, które są jej siłą i motorem. Przeżywanie tego jubileuszu jest okazją do uświadomienia sobie wielkiego dziedzictwa, które zawdzięczamy tym, którzy przez stulecia tutaj żyli – powiedziała Elżbieta Lanc.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych – wicemarszałek senatu Maria Koc, samorządowych – wójt gminy Stoczek Mieczysław Wójcik, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, wicestarosta Halina Ulińska i burmistrz miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, zgromadzeni parafianie i goście. Obecna była również liczna grupa księży wraz z byłymi wikariuszami parafii Stoczek oraz siostrami zakonnymi. Ks. bp Tadeusz Pikus poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz.
500 lat historii
14 stycznia 1518 r. biskup płocki Erazm Ciołek wydał dekret, erygujący parafię, który zachował się do dzisiaj w oryginale. Uposażenie nowej parafii stanowiły: „półtorej włóki ziemi w Stoczku i jedna włóka w Zgrzebichach, dziesięciny z Kołodziąża i Ugoszczy”. W lipcu 1518 r. archidiakon płocki ks. Mikołaj Wilkanowski poświęcił kościoł. W czasie „wojny północnej” świątynia w Stoczku została ograbiona i zdemolowana przez przechodzące wojska. Do budowy nowego kościoła zachęcał w 1711 r. ks. Ludwik Bartłomiej Załuski, biskup płocki, ale ubodzy parafianie nie byli w stanie wypełnić tego zadania. Dopiero w 1723 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni, którą 2 maja 1724 r. poświęcił ks. kan. Jan Wiśniewski, delegat biskupa płockiego. Ponieważ stary kościół nie nadawał się do dalszego remontu, parafianie uchwalili fundusz na budowę nowej świątyni. Świątynia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika została wzniesiona w latach 1895–1897. Konsekracja odbyła się dwa lata później 27 sierpnia 1899 r. pod przewodnictwem ks. Franciszka Leliwy Jaczewskiego, biskupa lubelskiego i administratora apostolskiego diecezji podlaskiej. Obok kościoła stoi piętrowa, murowana plebania zbudowana w latach 1980–1984. Na posesji znajduje się także budynek starej, drewnianej plebanii wzniesionej w pierwszej połowie XIX w.
Liczba wyświetleń: 737
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.