Aktualności
Ochotnicy ze Starowoli docenieni
2018.05.14 13:15 , aktualizacja: 2018.05.15 08:33
Autor: Grzegorz Skolomowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Prezentacja pododdziałów i...
- Nowe wyposażenie i Medal...
- Pododdziały zgromadzone...
- Strażacy wyróżnieni...
- Prezes OSP prezentuję Medal...
- Uroczystość zakończyła...
Podczas uroczystości 90-lecia OSP Starowola (powiat garwoliński, gmina Parysów), w dowód uznania za niesienie pomoc i walkę z pożarami, jednostka otrzymała z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Jubileusz był obchodzony w ramach Gminnego Dnia Strażaka.
Niemal wiek temu
Mieszkańcy Starowoli postanowili wspólnie walczyć o bezpieczeństwo swojego dobytku i w 1928 r. powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwsza remiza została wybudowana przed II wojną światową i jako jedyny budynek nie uległa wojennym zniszczeniom (pozostała zabudowa była drewniana). Odbudowa miejscowości i potencjału bojowego jednostki rozpoczęła się po wojnie. Obecnie do OSP należy 28 czynnych członków, w tym dwie druhny.
Uroczystości
Jednostki OSP z terenu gminy zebrały się przy domu strażaka w Parysowie, skąd przemaszerowały do kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy świętej, sprawowanej w intencji ochotników, nastąpiła defilada pododdziałów. Dalsze uroczystości obyły się przy remizie OSP Starowola, gdzie w pierwszej kolejności uczczono minutą ciszy druhów, którzy odeszli na wieczną wartę. Po przywitaniu uczestników strażackiego święta zostały wręczone odznaczenia. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie Roman Piłka i Dariusz Bryłka. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa nadano druhom Adamowi Osiakowi, Piotrowi Brodzikowi, Pawłowi Gąsce i Krzysztofowi Baranowi. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie Marcin Zając, Sebastian Leśkiewicz i Radosław Sowa.
Prezes OSP druh Konrada Dziugła odebrał z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Dyplomy uznania otrzymali: Stanisław Kaczmarczyk, Mieczysław Gąska, Jan Belkiewicz, Konrad Dziugieł, Zygmunt Ognicha, Roman Piłka, Krzysztof Baran, Marek Kierzkowski i Andrzej Frelek. Jednostka otrzymała również sześć hełmów z latarkami i sześć par rękawic, zakupionych z budżetu województwa.
– Jednostki OSP zajmują w historii polskich miast i wsi szczególne miejsce. Tworzyli je z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. Ochotnicze Straże Pożarne, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, ale też mają znaczący wpływ na życie lokalnej wspólnoty – przypomniała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 327
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.