Aktualności

Mazowsze liderem innowacyjności

2018.05.15 12:15 , aktualizacja: 2018.05.15 15:25
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Ilustracja - wykres wzrostu...

Według rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie.

 

Zaskoczeniem jest  awans mniejszych województw. Największy wzrost innowacyjności osiągnęły województwa opolskie – awans aż o 3 pozycje oraz łódzkie – 2 pozycje w górę.

 

Od lat na podium

Pierwsze dwa miejsca w rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, podobnie jak w trzech ubiegłych latach, zajęły województwa mazowieckie i małopolskie. Na podium znalazło się województwo pomorskie, które do tej pory zajmowało czwartą pozycję. Konsekwencją awansu pomorskiego był spadek województwa dolnośląskiego z trzeciego miejsca na kolejne.

 

W tegorocznym rankingu zaskakuje powiększający się dystans do lidera. O ile w latach poprzednich większość województw zmniejszała dystans do czołówki, to w tym roku aż 9 z nich oddaliło się od Mazowsza.

 

Dla przeciwwagi 6 regionów zmniejszyło dystans do województw na podium. Wśród nich pozytywnie zaskoczyły łódzkie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz opolskie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje opolskie, które w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowało aż o 3 pozycje i dołączyło do grupy województw o największej dynamice pozytywnych zmian. Województwo łódzkie poprawiło pozycję o 2 miejsca, wyraźnie zwiększając nakłady na działalność badawczo-rozwojową i poprawiając pozycję w kategorii uzyskanych patentów.

 

Największe spadki w rankingu (o 2 pozycje) zanotowały województwa podkarpackie, podlaskie oraz zachodniopomorskie. Regiony te osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe województwa m.in. w kategoriach „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy”.

 

Kryteria innowacyjności

Opracowanie „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów” autorstwa ekspertów Banku Millennium jest punktem wyjścia do stworzenia rozszerzonego raportu, który zostanie opublikowany jesienią tego roku. Zostaną w nim przeanalizowane czynniki, które wpływają na wyniki poszczególnych województw oraz wpływ potencjału innowacyjnego regionów na ich atrakcyjność inwestycyjną. W rozszerzonej edycji raportu znajdą się również komentarze ekspertów, którzy podzielą się „przepisem na innowacyjność”.

 

 „Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem Banku Millennium przeprowadzanym corocznie od 2016 r. Analiza wyników jest opracowywana z wykorzystaniem ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Składowe rankingu to 6 kryteriów największym stopniu warunkujących rozwój innowacyjnej gospodarki: wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów.

 

Liczba wyświetleń: 386

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.